Proč jsou vany tak malé, že si v nich člověk ani nenatáhne nohy? Odpověď znají starověcí Římané

Myšlenky na příjemnou horkou vanu se lidem často honí hlavou během náročného dne. Relaxační efekt takové lázně byl dokázán i vědecky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Horká vana ulevuje tělu od bolesti, únavy, stresu a neuvěřitelně uklidňuje. Ale nebylo by to ještě o něco lepší, kdybychom si ve vaně mohli normálně natáhnout obě nohy? Důvody, proč je s odpočinkem ve vaně spojen tento nepříjemný prvek, souvisí s několika faktory. Jedním z nich je původ koupacích van. Ten se dá vysledovat až do starověku – Římané si tento zvyk půjčili od Řeků už během 3. století před Kristem.

Opatrnost a bezpečnost především

Původně řecký zvyk se v dnešní podobě rozšířil do celého světa během 19. století, první vana byla představena v Nizozemí. Poté, co se roku 1828 ukázala v Anglii, začalo se toto vybavení používat po celém světě. Přes příjemné činnosti, které se v koupelně odehrávají, jde o nejnebezpečnější místo v domě. To je spojeno s riziky omdlení a utopení, protože horká voda se stává rizikem pro srdeční činnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je tedy bezpečnější, pokud se člověk nemůže zcela pohodlně ponořit celý. Protože jsou vany obvykle menší, je potřeba naučit se jejich prostor využívat. Je poměrně zbytečné investovat v běžném domě do velké vany, protože mnoho lidí preferuje sprchování. Sprcha je obecně lepší pro očistu těla, protože se voda dostane rovnoměrně na celý povrch našeho těla. Navíc okamžitě odtéká, zatímco ve vaně zůstáváme ve stejném objemu tekutiny.

Pohodlí má svou cenu

Měli bychom také vzít v úvahu energetickou náročnost naplnění větší vany horkou vodou. Náklady se samozřejmě místně liší, ovšem množství horké vody je asi nejnáročnější složkou. Kvůli sprchám v zásadě neexistuje důvod, proč klasické vany zvětšovat. Sprcha je taky oblíbenější kvůli rychlosti, která odpovídá uspěchanému tempu moderního života. Už samotné naplnění vany trvá nějakou dobu, za kterou bychom stihli sprchy i dvě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě toho existují varianty van s různým uspořádáním vnitřního prostoru. Takže pokud je pro vás natažení nohou tak klíčovým faktorem – více než vlastní bezpečí – nejspíš budete schopni najít tvarování, které bude vašim potřebám vyhovovat. Například rohové vany poskytují pro koupel spoustu prostoru. Existují také vany určené přímo na sezení uvnitř, nikoli na pozici mezi sedem a lehem. Volba je pak na každém z nás.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články