Proč lidé v Japonsku sedí během jídla na zemi? Až se dozvíte pravdu, už nikdy nebudete chtít jíst u stolu

Pokud si někdy dáváte jídlo hůlkami, vězte, že abyste se najedli jako praví Japonci, potřebujete ještě něco dalšího.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Evropský způsob stravování příborem u stolu je velice pohodlný. To ovšem neznamená, že se jedná o to nejlepší pro zdraví. Sedavý způsob života na nás má totiž mnoho negativních dopadů. Sedíme v práci, sedíme v hromadné dopravě i v autě. A když pak přijdeme domů, opět si sedáme ke stolu k jídlu. Jenže v Japonsku se při jídle sedí na zemi. Židle tu nejsou ani v těch nejlepších pětihvězdičkových restauracích. A tento zvyk má hned několik důvodů.

Pozice prospěšná zažívání

Zvyky japonského národa jsou obvykle velmi chytré a prospěšné zdraví jedince. Není od věci jich zkusit pár převzít. Když si totiž sedneme na zem, překřížíme nohy a v této poloze jíme, naše tělo zaujímá mimoděk jógovou figuru. Překřížení nohou se jmenuje sukhasana neboli „uvolněná pozice“. Ta zvyšuje přívod krve do žaludku, což zlepšuje trávení jídla a zvyšuje schopnost z něj vytěžit vitamíny a další živiny, což je účelem potravy.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Když se pak skláníme k dalšímu soustu, posilujeme břišní svaly a redukujeme případné nadmutí. Tato pozice také pomáhá ve funkci tzv. bludného nervu. Naše trávicí soustava produkuje hormon leptin, který nervu oznamuje, že už jsme nasyceni. Správná funkce bludného nervu nás tak chrání před přejedením a případnými žaludečními potížemi. Sezením na židli si v zásadě blokujeme jakékoli možnosti pohybu, z čehož nás časem nejspíš potkají trvající bolesti zad.

Test potenciální dlouhověkosti

Pokud jsme schopni z tureckého sedu vstát bez jakékoli pomoci, je naše tělo v dobré kondici a máme naději na dlouhý život. A pokud toto provádíme kvůli jídlu i několikrát denně, existuje slušná šance na jeho další prodloužení. Sezení na podlaze bez opory nás nutí zaujmout vzpřímenější posed, než když máme za zády opěrátko židle. Vlastně jsme si zvykli spoléhat se na nejrůznější pomůcky a opory, takže naše tělo chřadne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jógová pozice vede také ke zklidnění mysli. Jídlo se tak stává skutečným rituálem, ne pouze základní potřebou se rychle nasytit a opět někam odběhnout. U jídla se lidé mají setkat, konverzovat a užívat si vzájemnou společnost. Náš hektický způsob života ovšem už dávno zničil i tuto stránku, obzvláště tehdy, pokud se stravujeme přímo u televize. Jídlo jako rituál tak může radikálně zlepšit i další složky našeho života a uzdravit neduhy těla i bez léků.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články