Vražda stará 2000 let má oběť s úsměvem. Co stojí za spokojeným výrazem Tollundské mumie?

Při těžbě rašeliny bylo v květnu 1950 nalezeno mrtvé tělo. Nálezci sice zavolali policii, jenže to byla práce spíše pro archeology, protože mrtvola byla mnohem starší.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Christian Kober a Robert Harding
                   

Tělo známé dnes jako Tollundská mumie patřilo někomu, kdo zemřel v rašelině už během doby bronzové. Podle všeho byl Tollundský muž zabit, konkrétně oběšením, na což ukázala oprátka objevená po odstranění rašeliny. Celá věc má ale jeden podivný prvek – na mrtvole je totiž jasně patrný úsměv. Nejednalo se tedy ani o loupežnou či jinak běžnou vraždu, ani o popravu odsouzence. Smrt neznámého byla nejspíše zabitím rituálním.

Neúplný příběh Tollundské mumie

Stav mumifikovaného těla, potrava před smrtí i další okolnosti už jsou dnes částečně známy. Vysokou zásluhu na tom má Nina Nielsen z dánského muzea Silkeborg a její archeologický tým. Kromě jiného v nedávném výzkumu této věci opět prozkoumali obsah střev mumie. Provedli to v naději, že konečně naleznou příčinu smrti nešťastníka. Mumie měla při nalezení klidný výraz, ležela na boku a byla zcela nahá. Na tváři jí hrál téměř blažený úsměv.

iZdroj fotografie: Uživatel Chocho8 / Creative Commons / CC BY-SA

Jediným oblečením byl opasek a kožená kápě. Pokud by se v močále rozložilo oblečení na těle, zanechalo by na těle otisky. Obličej se díky prostředí dochoval velmi dobře, oči jsou zavřené a výraz připomíná modlitbu nebo meditaci. Tvář mrtvého je hladce oholená, vlasy mají krátký sestřih. Pravda, na bradě je lehounké strniště, mrtvý se nejspíš v den smrti neoholil. Ano, rašelina skutečně konzervuje tak dokonale, že je možné poznat i toto.

Jídelníček v poslední dny života

Archeologický rozbor zjistil i další skutečnosti. Ukázalo se například, že Tollundský muž žil asi v letech 375–210 před Kristem a více jak rok před smrtí pobýval na dánském území. Stáří bylo určeno na 30–40 let, výška těla byla 1,61 metru. Poslední jídlo si dopřál nejvýše 24 hodin před smrtí – jednalo se o kaši a pravděpodobně ryby. Vědci ovšem nalezli v traktu také plevy, což je zajímavé. Ty se totiž vyskytly u obdobné mumie, tzv. Grauballského muže.

iZdroj fotografie: Uživatel Baykedevries / Creative Commons / CC BY-SA

Tato mumie byla nalezena ve stejné oblasti a jedla před smrtí nejspíš to samé. Vědci se na základě toho kloní k závěru, že šlo o jakýsi druh rituálu. Rašelina se tak opravdu stala obětištěm, kde byl ukončen život této i dalších obětí. Dnes je tělo Tollundského muže k vidění v muzeu Silkeborg, kde bylo provedeno i nové ohledání. Původní je ovšem jen hlava, zbytek těla je pouze replikou. Konzervování hlavy mumie trvalo celý rok.

Věříte závěrům vědců, nebo vás napadá jiná příčina úsměvu této mumie?

Zdroj: SmithsonianMag, Science World

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články