První žena popravena na elektrickém křesle: Ruth Snyder zabila svého manžela, motivem byly peníze

Ruth Snyder byla první ženou, která byla popravena na elektrickém křesle. Stalo se tak v roce 1927 a z její popravy byly dokonce pořízeny fotografie.

Ruth Snyder i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruth Snyder se narodila 27. března 1895 v New Yorku na Manhattanu. V roce 1925 se její život dostal na nežádoucí cestu, když se zapletla s mužem jménem Henry Judd Gray, který byl obchodníkem s korzety. Jejich nevinné flirtování se brzy změnilo v intimní vztah. Problémem však bylo, že Ruth byla vdaná a to za Alberta Syndera. Nechat se rozvést by bylo to nejrozumnější rozhodnutí, Ruth však měla s Henrym trochu jiný plán. Společně se shodli na tom, že Henry  bude Alberta vydírat a dostane z něj peníze, za které si pak budou spokojeně žít. Jenže Albert se obalamutit nenechal a tak to nový páreček dotáhl ještě dál – k vraždě. Aby získali peníze, Ruth se rozhodla Alberta donutit k uzavření pojistky. 

Šlo jim čistě o peníze 

Ruth nakonec donutila Alberta k uzavření ne jedné, ale dokonce tří pojistek. Jakmile byli pojistky uzavřeny, nový páreček Alberta chladnokrevně zavraždil. O žádný dokonalý zločin se ale nejednalo, oba nechali na místě činu spoustu důkazů a stop. To vedlo k relativně rychlému vyšetřování a nakonec k jejich zatčení, soudu a odsouzení k trestu smrti. V té době bylo v USA elektrické křeslo relativně novým způsobem provádění poprav, a Ruth se stala první ženou, která byla na něm popravena. Samo o sobě jde o historickou událost, pomyslnou třešničku na dort však přidal nejmenovaný fotograf.

Fotografie z popravčí komory

Popravčí komora byla považována za místo, kde není povoleno fotografování, ale získat snímek první popravy ženy na elektrickém křesle by znamenalo obrovské zvýšení prodeje novin. Proto bylo rozhodnuto, že na místě může být přítomen fotograf, který celý proces zdokumentuje. Tak se také stalo a pořízená fotografie se stala známou po celém světě a byla otisknuta dokonce i ve známých novinách Daily News. 

Ruth Snyder poprava iZdroj fotografie: Public Domain

A co etika

Toto kontroverzní rozhodnutí vyvolalo diskuse o etických otázkách týkajících se fotografování poprav, ale z hlediska novinářského zájmu bylo rozhodnutí ospravedlnitelné. Poprava Ruth Snyder byla provedena a snímek byl zveřejněn. Zajímavé však je, že po této popravě opět vešel v platnost zákaz fotografování během poprav. Argument, že veřejnost má právo na informace, byl odmítnut – podle zákonu má i odsouzenec právo na určité soukromí. Zvláštně ve chvíli smrti. Ruth Snyder ho však nedostala a nejen, že se stala první popravenou ženou, ale také jedním z prvních lidí na světě, jejich poprava byla zdokumentována. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články