Matka brutálně zavražděné holčičky se rozhodla potrestat vraha po svém. Část veřejnosti ji dodnes vnímá jako hrdinku

Propašovala do soudní síně zbraň a vraha, který uškrtil její dceru, trefila zezadu osmi ranami. Případ je stále v paměti i o 4 dekády později coby případ civilní spravedlnosti.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Marianne Bachmeier byla kdysi v Německu známa jako „Mstící se matka“. Svobodná matka bojující o existenci, která vedla v 70. letech hospodu a žila se svým třetím dítětem, Annou. Marianne se narodila 3. června 1950 otci alkoholikovi a byla umístěna do dětského domova. Matkou se poprvé stala v 16 a druhé dítě měla o dva roky později. Obě dala k adopci, třetí, Anna, přišlo na svět v roce 1973. Byla popisována jako „šťastné dítě s otevřenou myslí.“

Unesl ji místní řezník

Dne 5. května 1980 vynechala školu a pak se s matkou pohádala. Byla na cestě ke kamarádce, když ji unesl 35letý soused Klaus Grabowski. Byl to místní řezník s kriminálním záznamem obtěžování dětí. Pozdější vyšetřování ukázalo, že Annu věznil doma několik hodin a pak ji uškrtil vlastní punčochou. Tělo pak dal do krabice a pohodil na náspu nedalekého kanálu. Nicméně není jasné, zda byla Anna jakkoli sexuálně zneužita.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Byl zadržen ještě ten večer, policii zavolala jeho snoubenka. Přiznal se k vraždě, odmítl ale sexuální násilí a tvrdil, že ho Anna vydírala. Jeho verze události Marianne rozzuřila a o rok později, když měl Klaus soud, se pomstila. Celý proces byl pro Marianne velmi náročný. Klausův obhájce tvrdil, že muž jednal na základě hormonální nerovnováhy, protože po činu podstoupil chemickou kastraci. Třetí den soudu, 6. března 1981, propašovala nešťastná matka do soudní síně zbraň.

Provedení pomsty, vězení

Pak na vraha zezadu vypálila 8 ran a Grabowski zemřel cestou do nemocnice. Provedla tedy svou pomstu, sama se ovšem ocitla před soudem pro vraždu. Když měla poskytnout vzorek písma, napsala: Udělala jsem to pro tebe, Anno.“ Rozzuřilo ji vrahovo tvrzení, že ho její dcera vydírala. Přiznala, že přinesla zbraň, neplánovala ho ale zabít, dokud nepomluvil její dceru. Před očima měla obraz vlastní dcery a na jeho záda střílela „jako ve snu“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Byla obviněna z vraždy, ovšem veřejnost ji chválila za odplatu. Následně se dostala do mediálního víru a jejímu soudu se dostalo mezinárodní pozornosti. Proces rozdělil lidi na dva tábory. Jeden tvrdil, že na zabití vraha dcery nebylo nic špatného, druzí říkali, že to dělat neměla. Ve stejný rok, kdy byla propuštěna, se vdala a roku 1988 se s manželem odstěhovala k Niagarským vodopádům. Pár se po dvou letech rozvedl a ona odešla na Sicílii.

Rakovina a další osudy

Po nějaké době jí ovšem lékaři diagnostikovali rakovinu a Marianne se vrátila do Německa. V roce 1994, 13 let po své pomstě, prohlásila v německém rádiu: „Myslím, že je to obrovský rozdíl, jestli zabiju malou dívku proto, že se bojím doživotního vězení, a také jak. Tedy to, že stojím přímo za dívkou a uškrtím ji, což je doslova jeho prohlášení.“ O rok později se objevila v talk show Fliege, kde se přiznala k plánu Klause zastřelit.

Mělo to být po pečlivém uvážení, aby napomohla zákonu a aby zabránila vrahovi šířit lži o její dceři. Marianne Bachmeier zemřela ve věku 46 let na rakovinu slinivky v nemocnici v Lübecku. Místního reportéra požádala, aby natočil její poslední týdny, než zemře. Skonala 17. září 1996 a byla uložena na hřbitově vedle své dcery Anny. Na počátku 80. let začala divadelní skupina Anne Collective pracovat na divadelní podobě případu s premiérou v roce 1984.

Jaké další podobné případy pomsty vás napadají?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články