5 nejsilnějších jaderných bomb historie: Peklo, které si stěží představíte, a ničivá síla na desítky kilometrů

Během studené války se Sovětský svaz a Spojené státy předháněly, kdo sestrojí silnější jadernou zbraň. Testy byly tak strašlivé, že se s nimi nakonec raději přestalo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Studená válka s sebou přinesla závody ve zbrojení mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Nejsilnějšími zbraněmi byly ty jaderné a obě strany se snažily sestrojit tu nejdestruktivnější. Aby vědci a vojáci věděli, jaký je jejich skutečný účinek, museli je také testovat. Toto je pětice nejsilnějších jaderných zbraní historie, které měly opravdu hrozivé destruktivní účinky.

Castle Romeo – 11 megatun

USA se snažily v roce 1954 sestrojit silnou bombu v rámci projektu Castle. V březnu přišla na řadu puma s názvem Romeo. Její síla byla 11 megatun. Protože v té době nebyl k dispozici žádný ostrov, kde by se mohl test uskutečnit, byla nakonec odpálena na člunu plujícím na hladině oceánu. Exploze vymazala veškerý život na ploše přes pět kilometrů čtverečních.

Ivy Mike – 12 megatun

V roce 1952 se Američané chystali na první test pumy založené na jaderné fúzi. Bomba nazvaná Ivy Mike byla odpálena 1. listopadu na ostrově Elugelab na atolu Eniwetok. Exploze o síle 12 megatun vytvořila hřib vysoký 37 kilometrů s obrovitým kloboukem. Zbyl po ní dvoukilometrový kráter hluboký 50 metrů, kde vědci poprvé v historii zaznamenali einsteinium a fermium.

Castle Yankee – 13,5 megatuny

Dalším testem ze série Castle byl výbuch nazvaný Yankee, který se uskutečnil na atolu Bikini 5. května 1954. Cílem bylo vyvinout silnou jadernou zbraň co nejmenší velikosti, aby se snadněji přepravovala. Hřib exploze měl výšku 40 kilometrů. Radiaci z tohoto výbuchu o čtyři dny později zaznamenaly přístroje až v Mexico city.

iZdroj fotografie: Uživatel Croquant / Creative Commons / CC BY-SA

Castle Bravo – 15 megatun

Nejsilnějším testem série Castle byla exploze nazvaná Bravo, která se uskutečnila 1. března 1954 na atolu Bikini. Američané jako palivo poprvé použili deuterid lithný a vědci špatně odhadli, jak se bude puma chovat. Exploze měla mít sílu 8 megatun, ale nakonec explodovala silou 15 megatun. Výbuch byl doprovázen masivním jaderným spadem, jenž zasáhl i japonskou loď Lucky Dragon No. 5. Jeden z členů posádky nakonec na následky radiace zemřel. Test vyvolal mnoho negativních reakcí.

Car bomba – 58 megatun

Na vrcholu studené války se Sovětský svaz snažil dokázat, že zvládá sestrojit nejsilnější jadernou zbraň. Proto 30. října 1961 letoun Tu-95 svrhl z výšky 10,5 kilometru 8 metrů dlouhou třístupňovou nukleární pumu na testovacím středisku na Nové zemi. Výbuch dosáhl síly 58 megatun, což bylo více, než vědci čekali. Ve stokilometrové vzdálenosti exploze způsobovala popáleniny třetího stupně a tlaková vlna byla zaznamenána 700 kilometrů daleko. Výbuch vedl k diskuzím o omezení jaderných zkoušek.

Jaký způsobem by se měly testovat jaderné zbraně?

Zdroj: Owlcation

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články