Opravdu vykradače hrobek čekala strašlivá smrt? Pravda o egyptských pyramidách a vychytralých pastích

Pokud se hollywoodský hrdina vydá na výpravu do Egypta, při vstupu do hrobky potřebuje držet hlavu pořádně nízko. A to doslova, protože za chvíli to bude lítat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Indiana Jones si v hrobkách odbyl svůj legendární strach z hadů, Lara Croft se zase stále vyhýbala otráveným šipkám. A právě tato populární verze starověkých hrobek a dalších staveb vytvořila za dlouhá léta v obecenstvu určité očekávání. Popravdě, reálný stav není ještě zcela prozkoumán. Pasti se zdají být spíše prací scénáristů. Jenže i tak mnoho lidí stále pátrá a v roce 2016 odhalily pyramidy v Gíze pozůstatky něčeho, co nejspíš pastí bylo.

Ukryté primitivní stroje

Věří se, že mechanismus byl navržen k ochraně hrobky krále Khufu. V malé místnosti mimo pohřební komoru byly drážky a vstup do komnaty byl zablokován žulovými deskami. Další bloky žuly pak stály na rampě nad nimi, aby odřízly cestu k vnitřní svatyni. Záhada právě tohoto mechanismu a toho, co mohl v hrobce střežit, je živá dodnes. Podle některých teorií je místo posledního odpočinku krále ukryté uvnitř hrobky a stále neobjevené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Myšlenka obrovských kamenů, které drtí nezvané návštěvníky, pak velmi evokuje slavnou scénu z Dobyvatelů ztracené archy. Nicméně realita je vždycky trochu nudnější než silná obrazotvornost, která zachytí zájem veřejnosti. Důkazy totiž ukazují, že systém samotný vůbec nefungoval a vykradači hrobek normálně přišli a odnesli si kořist. Uvnitř hrobky ale existovaly pohyblivé objekty, které mohly být vyloženy jako jednoznačně odstrašující nástraha.

Marný boj se zloději

Obecným problémem je, že vykrádání hrobek fungovalo na naprosto všech úrovních. Tudíž se na něm kolikrát podíleli samotní konstruktéři pyramid, případně ti, kteří vedli pohřby. Zkazky mluví i o mumiích vyhozených ze sarkofágu, aby cenná rakev mohla být opět použita. Ani tehdejší stráže a další bezpečnostní složky nedokázaly udržet v bezpečí královu posmrtnou výbavu. Nejsilnějším nástrojem ze všech tak nakonec zůstaly kletby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neutuchající vykrádání ovšem dlouhodobě ukazuje, že lidé si raději plnili kapsy kořistí než svoje duše strachem. Představa balvanů valících se chodbami a jam plných ostnů pak v populární kultuře přetrvává. V Číně zase existují zkazky o podzemních jezerech plných rtuti, která nechal vytvořit císař Quin Shi Hang. Znamená to snad, že i v Egyptě čekají na badatele pasti, které se spustí tlakem boty? Báli byste se vstoupit do takových míst kvůli hrozbě v podobě pastí?

Zdroj: TheVintageNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články