Nejstarší a největší struktura Mayů byla podle záznamů objevena v jižním Mexiku

Historie a kultura naší planety je úžasná a každým dnem se o ní můžeme dozvídat nové a nové věci. Dnes se podíváme na nejstarší a největší strukturu Mayské civilizace, jež jednou ze známých starověkých kultur na naší planetě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zaměříme se na mayskou monumentální strukturu, která byla objevena pomocí laserů v rámci mapování oblasti jižního Mexika. Na nově nalezeném místě, které se nazývá Aguada Fénix, našli vědci umělou náhorní plošinu. Pojďme tedy trochu prozkoumat, o jak velkolepou strukturu Mayů se jedná.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mayové byli považováni za unikátní civilizaci

Monumentální stavba Mayů

Jak už bylo zmíněno v úvodu, tak tato mayská monumentální struktura byla objevena v rámci laserového mapování oblasti jižního Mexika. Z letadla proudilo miliony laserů a díky tomu bylo objeveno nové místo. Toto nově nalezené místo se nazývá Aguada Fénix. Vědci zde objevili umělou náhorní plošinu, která měří asi 1,4 km na délku a 399 m na šířku. Nachází se ve výšce 10 až 15 m vysoko. Tato náhorní plošina pravděpodobně sloužila jako společné shromaždiště Mayů.

Bez organizace

Objev se posunul zpět, když si archeologové uvědomili, že tato civilizace vybudovala velké struktury, zejména proto, že ještě neexistovaly žádné velké dynastie, které by podobné projekty a úsilí organizovaly. Přinutilo je to změnit chápání vývoje mayské civilizace a rozvoje lidské společnosti obecně. Mluvil o tom profesor antropologie na Arizonské univerzitě, Takeshi Inomata, v rámci své studie o tomto nálezu.

První vesnice a keramika

Archeologové si tradičně mysleli, že mayská civilizace se vyvíjí postupně. Od roku 1200 před n.l. do roku 1000 našeho l. Teprve ve středním předklasickém období (1000 až 350 před n.l.) se začalo uvažovat o tom, že se začaly objevovat malé vesnice, spolu s tvorbou keramiky. Zároveň docházelo k přechodu k sedentismu, což je tendence dlouho zůstat na jednom místě. Podle této teorie začali Mayové stavět slavnostní centra s velkými pyramidami až mnohem později, tedy někdy mezi 350 př.n.l. a 250 př.n.l.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mayové zanechali mnoho unikátních věcí

Převrat tradiční myšlenky

Oblast Aguada Fénix není jediným místem, které převrací tradiční interpretace. Podívejme se například na ceremoniální komplex a umělou plošinu postavenou v Ceibalu v roce 950 před n.l. Tento komplex byl dosud považován za nejstarší Mayské ceremoniální centrum. Naznačuje to, že ranní Mayové vybudovali velké struktury a komplexy ještě před samotnou civilizací, která byla následně organizována dynastiemi s centralizovanou vládou, alespoň tak to tvrdí vědci a odborníci.

Chůzí nerozpoznatelné

Místo Aguada Fénix se neskrývalo hluboko v džungli, ale spíše na ranči skotu v mexickém městě Tabasco, které se nachází poblíž severozápadní guatemalské hranice. Dlouhou dobu o tomto místě nikdo nevěděl, protože když po tomto místě chodíte, vypadá to jako klasická přírodní krajina. Teprve mapováním z vrchu je možné tyto struktury spatřit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články