Jak se povedlo zastavit 5 nejhorších pandemií v historii: Některé se vrátily až ve 40 vlnách, zemřely miliony lidí

Viry nebo bakterie mohou být pro člověka smrtelné, pokud se vyvinou do nebezpečné formy. Lidstvo se s tímto problémem potýkalo mnohokrát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V myslích mnoha lidí zůstávají mrtví, které si v minulých letech vyžádala epidemie Covid-19. To ale nebyla první epidemie historie a zdaleka ani ta nejhorší, protože mnohé lidi se dnes podaří zachránit díky lékařské vědě. Takové štěstí v minulosti lidstvo nemělo a s nemocemi nemohlo bojovat vůbec, nebo jen primitivně. Nemocem pak podlehlo značné procento populace. Toto je pět nejhorších epidemií lidské historie.

Justiniánský mor

Epidemie způsobená bakterií Yersinia pestis vyvolávající dýmějový mor se rozšířila na severu Afriky a přes Egypt se nakonec dostala do hlavního centra Východořímské říše, Konstantinopole. Zde byla zaznamenána v roce 541. Odhaduje se, že jí podlehlo 30 až 50 milionů lidí a málokdo byl ušetřen. Nikdo totiž nevěděl, jak se proti nemoci bránit. Epidemie značně oslabila moc říše a je nejspíše jedním z faktorů, který přispěl k šíření islámu.

Černá smrt

Opět epidemie moru, která se do Evropy vrátila roku 1347 a trápila ji několik let. Odhaduje se, že si vyžádala kolem 25 milionů obětí. Někteří historikové tvrdí, že až 200 milionů. Tehdejší lékaři nevěděli, jak se nemoc roznáší. Často si mysleli, že špatným vzduchem. Ale dokázali vypozorovat, že se přenos často děje blízkým kontaktem. Začali proto lidi izolovat, aby si byli jistí, že nejsou nemocní. V Benátkách zavedli nejprve 30denní a později 40denní izolaci, které se říkalo karanténa. Ukázalo se, že je to účinný způsob, jak s nemocí bojovat.

Velký londýnský mor

Mor se do Londýna vrátil 10 let po epidemii Černé smrti. A objevoval se zde v téměř pravidelných cyklech. Do roku 1665, kdy udeřil obzvláště silně a zabil 100 tisíc lidí, se objevilo kolem 40 vln, které byly schopny zabít pětinu populace. Byla proto zavedena různá pravidla jako izolace nakažených rodin. Domy bývaly označeny a členové nakažených rodin při cestě ven nosili bílou hůl, aby je lidé mohli poznat. Také se věřilo, že za přenosem jsou mazlíčci jako psi a kočky, kteří byli hromadně zabíjeni. Zvláště v případě koček hubících krysy to bylo dost kontraproduktivní.

iZdroj fotografie: Public Domain

Neštovice zdecimovaly domorodé Američany

Pravé neštovice byly velkou metlou, která usmrtila mnoho lidí v Evropě, Asii a Africe. Umírali zhruba 3 z 10 nakažených, uzdravení mívali na těle velké jizvy. To ale nebylo nic proti tomu, když se dostaly na americký kontinent, kde proti nim populace neměla žádné protilátky. Virus dokázal vyhladit 90 až 95 procent původní populace a zanechával doslova vylidněná území. Problém vyřešila až vakcína, kterou na konci 18. století objevil britský lékař Edward Jenner. V roce 1980 WHO oznámila, že nemoc je vymýcena.

Cholera byla ve vodě

Cholera bývala obávaným onemocněním a v 1. polovině 19. století velmi silně řádila ve Velké Británii. Podlehly jí desetitisíce lidí. Mnozí se domnívali, že důvodem je špatný vzduch. Ovšem britský lékař John Snow měl podezření na pitnou vodu. Doslova detektivní prací objevil studnu, která podle něho byla infikována. Když úředníky přesvědčil, aby odstranili rukojeť pumpy, počet nemocných velmi prudce poklesl. Sice nenašel lék, ale našel přinejmenším účinný způsob, jak se bránit a rozvíjet městskou hygienu. Přesto i dnes je v chudých zemích cholera hrozbou.

Která epidemie historie je podle vás nejhorší?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články