Vyvrtali Rusové díru do pekla? Strašidelná nahrávka z nejhlubšího vrtu světa vyvolává řadu otázek

Odvěká soutěživost mezi Západem a Východem měla mnoho výsledků. Jedním z nich byl taky nejhlubší vrt do Země, na němž dlouhá léta pracovali ruští vědci.

i Zdroj fotografie: Jevgenij Anatolijevič Šelkovnikov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusové se během soutěžení s USA dostali krom jiného taky 12 000 metrů pod zemský povrch. Nejhlubší vrt přinesl do té doby neznámé poznatky o zemské kůře, ale také způsobil slušnou paniku. Podle některých se na dně nachází peklo, k čemuž sváděla jistá nahrávka obsahující děsivé kvílení. Asi málokdo skutečně věří, že uvnitř planety může existovat místo, kde se v kotlích vaří miliony hříšných duší odsouzených k věčnému utrpení. Jako obvykle je vysvětlení mnohem prostší.

Do středu Země v ruském podání

V Rusku se nepochybně nachází velké množství odlehlých opuštěných objektů, kde se skrývají velmi podivné, často až unikátní věci. Jeden takový léta se rozpadající areál v tichosti střeží zarezlý poklop. V něm se skrývá nejhlubší díra na světě vedoucí neuvěřitelných 12 kilometrů pod zemský povrch. Původně malebná krajina hostila gigantický experiment, na kterém Rusové strávili stejně neuvěřitelných 24 let. Výsledkem bylo rozšíření poznatků z oblasti geologie.

iZdroj fotografie: Uživatel Rakot13 / Creative Commons / CC BY-SA

Konkrétním místem je poloostrov Kola na území Sibiře, přesněji hornické městečko Zapoljarnyj. V něm se dlouhé roky jen pásla stáda, což se ale změnilo prakticky ze dne na den. Dne 24. května 1970 tu totiž začaly práce na vrtu, jehož původním plánem bylo dosáhnout do hloubky 15 000 metrů. Důvodem megalomanských plánů bylo samozřejmě překonat Američany a dostat se jako první k posledním tajemstvím planety Země.

Studna informací o planetě

Ještě před samotným vrtem byl proveden geofyzikální průzkum. Při něm bylo zjištěno, že místo obsahuje horniny s odhadem stáří 3 miliardy let. Pomocí speciálního vrtáku Uralmaš pak Rusové pokořili prvních 3 000 metrů horniny. Následně objevili materiál, jehož složení bylo totožné jako u horniny na Měsíci. Hloubka 7 000 metrů pak vydala mikroskopické zkameněliny několika dávno vyhynulých mikroorganismů. A i ve 12 kilometrech se nacházela voda.

iZdroj fotografie: Uživatel Rakot13 / Creative Commons / CC BY-SA

Během 6. června 1979 se Kolský vrt dostal na úroveň 12 262 metrů a překonal tak americký vrt Betha, čímž se stal nejhlubším na světě. Následoval i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Mariánský příkop, což je nejhlubší přirozeně vzniklé místo v oceánu, má jen necelých 11 kilometrů. Teplota na úplném dně vrtu dosahovala 180 stupňů Celsia, na základě čehož se vyrojilo mnoho zkazek o provrtání se do pekla. Pak přibyly ještě záznamy plné podivných nářků.

Pekelné mystifikace a díra v zemi

Spuštění mikrofonů a rozšíření nahrávek vyvolalo hysterii. Hrůzné úpění mělo být důkazem, že se Rusko dostalo až do pekla, ovšem realita byla – nikoli poprvé – trochu jinde. Samotný záznam byl jen remixem soundtracku hororu Krvavý baron z roku 1972. Přirozeně ani vyvrácení mystifikací nezabránilo tomu, že si nejhlubší vrt získal populární přezdívku Pekelná díra či Díra do pekla. Ostatně snaha něco vyvrátit je nejlepším způsobem utvrzení.

iZdroj fotografie: Andre Belozeroff / Creative Commons / CC BY-SA

Práce na vrtu skončily roku 1994, tedy aspoň oficiálně, a jednou z příčin byly finance. Dění v areálu pomalu utichalo a poslední technik ho opustil v roce 2008. Následně měla být samotná věž s vrtem stržena, jenže ani nejsilnější stroj to nedokázal. Opuštěný a chátrající areál tak na sibiřském poloostrově stojí dodnes jako tichá stráž. A v jeho středu si stále hoví poklop skrývající nejhlubší díru na světě, kterou kdy lidé vytvořili. Snad z ní nic nevyleze.

Napadají vás nějaké další podivné ruské projekty?

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články