Proč byli Nacisté kompletně posedlí dvojčaty: Děsivé experimenty jim pomáhaly obhájit hrůzy holocaustu

Posedlost různými testy na lidech. Tak nějak by se dal popsat stav v nacistickém Německu, kde byla předmětem bádání v neposlední řadě i dvojčata.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Člen SS se právě rozhlížel po lidech, kteří dorazili do tábora. „Jsou to dvojčata?“ zeptal se jedné z matek. „Ano, to je dobře?“ odvětila ona. Přikývl a Evě Mozes se navždy změnil život. Důstojník vzal ji a její sestru a plačící dívky odvedl od matky, která už je nikdy neviděla. Zrovna se totiž staly subjektem pro masivní nelidské lékařské experimenty v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. V programu, který se zaměřil čistě na dvojčata, z nichž mnohá byla ještě dětmi.

Pokračoval v práci svého mistra

Byl veden Josefem Mengelem a děti jako Eva a Miriam byly – stejně jako asi 3 000 dalších – vystaveny nemocem, mrzačení a mučení. To všechno pod záminkou lékařského „výzkumu“ chorob, lidské odolnosti a dalších vlastností. Mengele většinou využil jedno z dvojčat jako kontrolní subjekt a na druhém zkoušel všechno od krevních transfuzí po nucené oplodnění. Dále nakažení chorobami, amputace končetin a přímé vraždění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tyto výzkumy pomáhaly vědcům Mengeleho typu ospravedlnit potřebnou diskriminaci lidí s „nechtěnými“ genetickými vlastnostmi. Šlo o židy, Romy, LGBTQ osoby, postižené a další. Pokusy s dvojčaty, které pomohly zrodu eugeniky, by paradoxně vedly k jejímu celkovému pádu. Dvojčata byla pro Mengeleho ideálním subjektem. Sdílela totiž DNA, kterou eugenici obviňovali ze všech nežádoucích vlivů včetně kriminality a chudoby lidí.

Už v té době byl obor překonán

Selektivní množení a šlechtění tak podle nich mělo vést k ideální společnosti a vykořenit všechny nežádoucí tendence. Už v době Mengeleho bylo ale použití dvojčat dávno pasé. Předchozí práce jasně ukázaly, že prostředí a výchova jsou stejně podstatné jako genetika. Její zastánci se ovšem drželi možnosti zjištění nových skutečností, a to opět studiem dvojčat. Jedním z nich byl prominentní Mengeleho učitel, Otmar von Verscher.

iZdroj fotografie: Pixabay

Josef chtěl pokračovat v práci svého mentora. Ačkoli jeho předchozí experimenty měly opodstatnění, ty v Auschwitzu už nikoli. Zahodil tedy jakékoli vědecké protokoly nebo etiku a na sadě 1 500 dvojčat začal s hrůzami. Tzv. Mengeleho dvojčata byla také ušetřena těch nejhorších věcí, které se děly dalším vězňům. Nešla do plynu, žila odděleně, dostalo se jim dobré stravy a lékařské péče. Na druhé straně byla však v rukách „Anděla smrti“.

Plamínky, které šíří zprávu dál

Jeho řádění ukončila až porážka režimu a on sám na konci války unikl jakémukoli stíhání. Pod ochranou příznivců nacismu žil v Jižní Americe a v roce 1979 zemřel v Brazílii. Využití eugeniky v rámci holocaustu pak vědci označili principem genocidy. Skupina lékařů, která se na tom podílela, byla v roce 1946 postavena před Norimberský tribunál v procesu trvajícím 140 dní. Ten vyústil v několik trestů smrti a mohutnou revizi lékařské etiky.

Ze 3 000 dvojčat podrobených těmto pokusům přežilo v Auschwitzu jen 200, mezi nimi i Eva a Miriam. Eva Mozes začala kolem roku 1970 přednášet o své zkušenosti a také hledat další přeživší. Nakonec se sestrou založily neziskovou organizaci CANDLES (Chrildren of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors) a vypátraly asi 100 dalších. Dvojčata jsou stále zdrojem informací o problémech spojených s věkem, například u příjmu potravy.

Kolik dvojčat znáte?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu