Zloděj, který utekl hrobníkovi z lopaty: Josepha Samuela nedokázal kat popravit, vyhnul se tak nejhoršímu trestu

Měl být popraven, nakonec však ušel trestu. Na popravišti došlo k události, kterou kdysi lidé považovali za zázrak.

i Zdroj fotografie: Peter van der Sluijs / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Joseph Samuel (1780–1806) s hlubokým nádechem přijal novou skutečnost – bude trvat několik dní, než se přizpůsobí kymácení lodi. S dalšími 296 jedinci se totiž chystal na dlouhou cestu do trestanecké kolonie v Austrálii, na druhém konci světa. Samuel, malý zloděj, byl chycen v roce 1795. Jakmile se všechny tři lodě přiblížily k břehům, Samuel s nově vytvořenou bandou utečenců se chystal k divokému útěku. Austrálie však nebyla v 18. století přívětivým místem pro přežití bez dostatečného zásobování potravinami.

Útěk se nepovedl

Banda proto napadla dům bohaté kolonizátorky, ale narazila na odpor ochranky v podobě policisty Josepha Lukera. To však bandu nezastavilo – členové party Lukera zabili a okradli. Josepha přitom na neštěstěstí uvidí náhodná kolemjdoucí, která se tak stala jedinou svědkyní celého případu. Bylo 26. září 1803, Samuel byl spolu s dalším odsouzencem odveden do města Parramatta v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Pod šibenici byli naloženi na vůz, kolem krku přitom měli smyčku. Chystali se na popravu a zároveň veřejnou události, které pak přihlíželo několik stovek lidí. jSmyčka složená z pěti konopných provazů bez problémů unese váhu 450 kilogramů. Nezlomí se, ale nechá odsouzence umírat pomalu udušením. Přesně takový osud na Samuela čekal.

Nepovedená poprava

Kat odjel s vozem a dvě bezmocná těla, která vezl, donutil vyšplhat na připravenou šibenici. Pak ale zazněl křupající zvuk a Samuel ze šibenice spadl. Smyčka se přetrhla. Když ležel na zemi, stěžoval si na pohmožděný kotník. Kat znechuceně zdvihl obočí a rychle připravil nový provaz. V nervózním stavu postavil Samuela na vůz a celý proces se opakoval. Když visel podruhé, brzy smyčka sklouzla a Samuel byl zpět na zemi. Kat byl neklidný, ale byl peevně rozhodnut úkol dokončit. Samuel byl tedy potřetí postaven na vůz a kat mu přivázal smyšku kolem krku. Brzy na to opět padá na zem.

i

Nakonec přežil

„Nemožné!“ vykřikl kat naštvaně. Pokusil se o další pokus, ale rozzuřený dav ho nakonec zastavil. Chvíli na to zasáhli strážci na koních a popravu museli zastavit. Jaký byl další postup? Smrti se sice vyhnul, trestu však neušel. Brzy na to tak skončil na doživotí ve vězení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články