Matka Tereza – svatá dobrodinkyně, nebo vatikánský vrah? Kritici jí nemohou přijít na jméno, podle nich vůbec nebyla svatá

Mnozí lidé svůj život zasvětí pomoci druhým. Často jsou za to oceňováni a mnohdy nepochopeni. Bez pomoci by ale řada lidí na Zemi nesmírně trpěla.

i Zdroj fotografie: John Mathew Smith / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se řekne Matka Tereza, většině lidí automaticky naskočí obrázek staré jeptišky a nositelky Nobelovy ceny míru, která svůj život zasvětila pomoci nemocným a chudým. Její kongregace Misionářky lásky je oceňována na mnoha úrovních. Pravdou ale zůstává, že kromě lidí, kteří si její práce cení, existují i její kritici. Poukazují na některé postoje Matky Terezy či tvrdí, že léčba nemocných v zařízeních pod její patronací nebyla zase tak skvělá.

Nakonec byla prohlášena za svatou

Matka Tereza se narodila v roce 1910 jako Agnesë Gonxhe Bojaxhiu v albánské rodině ve Skopje. V roce 1928 vstoupila do kongregace Loretánských sester, a o rok později odjela do Indie, která se stala jejím celoživotním působištěm. Nakonec založila Misionářky lásky, které zřizovaly nemocnice, školy, staraly se o sirotky, nemocné a chudé. Dnes v organizaci působí téměř po celém světě přes 5 tisíc sester. Matka Tereza dostala za svoji činnost v roce 1979 Nobelovu cenu míru a v roce 2016 byla prohlášena za svatou.

I přes její nesporné zásluhy zůstává faktem, že se našly skupiny lidí, kteří její činnost kritizovali. Podle některých odborníků například kliniky, které kongregace provozovala, sice obdržely řadu darů, ale lidé v nich postrádali řádnou lékařskou péči. Příliš se údajně nedbalo ani na diagnostiku, nezbytnou výživu a pacienti prý nedostávali dostatek analgetik, aby se zmírnily jejich bolesti. Údajně proto, že by měli trpět jako Kristus na kříži.

iZdroj fotografie: Public Domain

Britský novinář Christopher Hitchens a zároveň jeden z největších světových kritiků Matky Terezy o ní v roce 1994 natočil dokument Anděl z Pekla, kde se snaží na její činnost upozornit. Svědci mají vypovídat například o tom, že pacienti dostávali hlavně aspirin a některé další levné léky. Údajně se opakovaně používaly jehly, které se nesterilizovaly nebo zde byly nedostatky v hygieně. Ty prý mohlo vést až k přenosu některých nemocí mezi pacienty.

Odmítala antikoncepci

Kritizovány jsou i některé její konzervativní katolické postoje. Například postoj k antikoncepci včetně používání kondomů. A to i přesto, že kondom prokazatelně snižuje riziko možného přenosu smrtelného HIV. Matka Tereza měla údajně prohlásit, že AIDS je jen odplatou za nevhodné sexuální chování. Podobně kontroverzní byl i její postoj v potratům, které označila za největší nebezpečí pro dnešní svět a vraždu.

Kritika se na ni a její organizaci snášela i kvůli kontroverznímu financování. Díky jejímu přátelství s Indirou Gándhíovou údajně dlouhá léta indické řady financování kongregace vůbec nekontrolovaly. Kritici tvrdí, že mnoho z příspěvků, které dostala, šlo do Vatikánské banky a jen zlomek na léčbu chudých. Kontroverzní byl i dar od haitského diktátora Jean-Clauda Duvaliera. I přes všechna tato tvrzení je nezpochybnitelné, že Matka Tereza zůstává osobností, která dodnes mnohé inspiruje k tomu pomáhat lidem, kteří to potřebují.

Jak oprávněná je podle vás kritika Matky Terezy?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články