Největší skandály a kontroverzní činy zesnulé královny Alžběty II. aneb Jaká je pravá tvář britské monarchie

Členové britské královské rodiny nemají tak snadný život, jak to může na první pohled vypadat. Hlavně pro nezkušené oko, které vnímá jen veřejné působení.

i Zdroj fotografie: Commonwealth of Australia / Creative Commons / CC BY
                   

Nesmí vyjadřovat svoje politické nebo osobní postoje, většinou ani své emoce. Jakékoli sebedrobnější nedopatření nebo přehmat se okamžitě stává veřejným tématem. Mottem královny matky ostatně bylo: Nikdy si neztěžuj, nikdy nevysvětluj.“ A často samotné činy mluví mnohem silnějším hlasem než jakákoli slova. Následující výběr ukazuje několik případů, kdy se královna Alžběta II. nebo jiní členové královské rodiny přestali ovládat a ukázali svou pravou povahu.

Za volantem se saúdským princem

Královna Alžběta II. byla vášnivou řidičkou, nesměla přitom mít řidičský průkaz. Za války sloužila v územní obraně a řídila kamion. V roce 1998 navštívil Británii korunní princ Abdullah, kterého posadila i do svého Land Roveru. Pak ho čekal šok, protože Alžběta II. usedla za volant a rozjela se po nerovném terénu. V té době bylo v Arábii ženám řízení vozidel zakázáno. Po tomto prožitku ale princ zákaz zrušil. Náhoda?

Proces Paula Burrella

Původně osobní služebník královny byl následně předán princezně Dianě. Po smrti Diany byl často zván do televize a zastával i postavení v její nadaci. V lednu 2001 u něj policie provedla razii a na půdě našli princezniny osobní věci. Byl obviněn z krádeže, vše však popřel. Královna o případu nevěděla, následně ale podotkla, že ji Burrell informoval, že Dianiny věci jsou u něj doma. Majetek byl vrácen, případ stažen a další komentáře neexistují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Královská chůva dostala vyhazov

Kdokoli pracuje v Buckinghamském paláci, naučí se první pravidlo, mlčenlivost. Ve 30. letech tu pracovala chůva Marion Crawford. Po abdikaci Eduarda VII. se s rodinou nastěhovala do paláce a byla i rodinnou důvěrnicí. Časopisy po ní chtěly pikantní drby, nezachovaly ovšem anonymitu zdroje. Chůva byla okamžitě vyhozena a vrátila se do Skotska. Své dny pak dožila v pečovatelském domě v naprosté chudobě.

Zuřivá Diana

Když se rozvedl s Dianou, najal Charles pro své syny chůvu, atraktivní mladou ženu. Neměla být přísnou učitelkou, ale starší sestrou. Svoje povinnosti zvládala tak dobře, že ji princové milovali, Diana ji ovšem nemohla vystát. Spekulovala dokonce o jejím poměru s Charlesem a případném potratu. V roce 1996 na recepci v paláci ji lady Diana řekla, že je jí líto onoho dítěte. Chůva podala žalobu pro pomluvu a ve službách prince zůstala až do svatby.

Kontroverze kolem podání ruky

Alžběta II. velmi milovala svého bratrance lorda Mountbattena. Tento muž dokonce mentoroval Charlese, tragicky však zemřel koncem 70. let následkem teroristického útoku IRA. Později si však osobně potřásla rukou s náměstkem prvního ministra Severního Irska, Martinem McGuinnessem. Ten byl kdysi vůdcem této politické organizace, královně to ovšem nevadilo. Později se s ním i zcela nenuceně bavila.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvláštní královské zvyklosti

Manželství s kýmkoli z monarchie není vůbec snadné. Přijetí dotyčného se rozhodně automaticky nevztahuje na rodinu. Když se přivdala Kate, její rodina byla logicky v centru zájmu. Charles se k nim vždy choval chladně, dokonce řekl, že nesmí komunikovat se svými vnoučaty. Poslední kapkou bylo slavení Vánoc Williama a Kate s její rodinou, což se dostalo i k uším královny.

Následně je pozvala do Balmoralu jako své osobní hosty, dokonce je osobně přivezla.  

Napadají vás další sporné okamžiky?

Zdroj: Insider
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články