Děsivý kolaps přehrady v údolí Bílé Desné se zapsal do českých dějin jako jedna z největších katastrof. O život tehdy přišly desítky lidí.
Počasí v Jizerských horách bylo vždy velkou výzvou pro tamní obyvatele. Velké množství sněhu a jeho následné tání spolu s horskými dešti tam často zvedalo řeky, které způsobovaly drtivé záplavy. Z toho důvodu se inženýři rozhodli postavit přehradu na Bílé Desné, která měla devastujícím proudům vody zabránit. Ta se však v roce 1916 protrhla.
Začalo to pramínkem vody
Stavba přehrady probíhala v letech 1912 až 1915 a jejím hlavním stavitelem se stal Ing. Wilhelm Plenker. Jelikož ale probíhala během první světové války, nejspíše došlo k ošizení určitých materiálů, a navíc si tam po dokončení díla nedokázalo dostatečně sednout geologické podloží. To, postupem času a akumulace vody, způsobilo pohyb hráze a její prasknutí.
Nebezpečí si všimli lesní dělníci, kteří 18. září 1916 při přecházení přehrady informovali jejího správce o malé prasklině. Z té zatím vytékal slabý pramínek vody, ale bylo patrné, že čím dál rychleji nabírá na intenzitě. Inženýr proto poslal dělníka, aby v podzemí rychle otevřeli oba výpustní ventily, ale ty se bohužel zasekly. V obavách o vlastní život proto raději rychle utekli a nechali výpustě ze čtvrtiny uzavřené. To vedlo k protržení přehrady.
Kolaudační inženýr si vzal život
Dílo, které mělo chránit lidi před potopami a zadržovalo 260 000 metrů krychlových vody, bylo v tu ráno pryč a voda začala proudit údolím. Ničila přitom naprosto vše, co jí přišlo do cesty, včetně panské pily s hájovnou. Nezastavitelné povodně následně připravily o život okolo 65 lidí, kteří žili v blízkém okolí. První z nich přitom byla dvanáctiletá dcera hajného.
Katastrofu nedokázal vstřebat jeden z kolaudačních inženýrů Karel Podhajský, který posléze spáchal sebevraždu a stal se tak poslední obětí. Přehrada nebyla nikdy opravena a veškeré trosky tehdy odklízeli ruští váleční zajatci. Dodnes je tato událost dle webu Reflex označována za jednu z největší tragédií v České republice spojenou s vodními silami.