Kdo vymyslel světoznámé křupavé brambůrky? Zásluha za největší americký vynález je lehce kontroverzní téma

No, je to složité. Když půjdeme po stopách historie, zjistíme, že je to podobně jako s telefonem, rádiem či letadlem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nejběžnější verze příběhu o původu bramborového lupínku zahrnuje populární restauraci Moon´s Lake House v oblasti Sargarita Springs v New Yorku. Jenže i tady byly zásluhy uznány u aspoň pěti žen či mužů jakožto tvůrců této pochoutky. A aby tohle nebylo málo, historici jídla naznačují, že brambůrky nejspíš nevznikly v Saratoze a dost možná ani v USA.

Pojďme na příběh Saratogy

Tady začíná nejpopulárnější legenda o brambůrkách. Jednoho dne roku 1853 dorazil do Moon´s Lake House dopravní magnát Cornelius Vanderbilt, aby si dal večeři. Byl ovšem nespokojen s kvalitou opečených brambor, které obdržel, takže je poslal zpátky do kuchyně s příkazem, aby je nakrájeli víc na tenko. George Crum, slavný kuchař s indiánskými kořeny, vzal Cornelia za slovo. Se slovy „Já mu ukážu!“ nakrájel brambory tak tence, jak jen dokázal, a opekl do křupava.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tuto „pomstu“ pak naservíroval Vanderbiltovi. Ke Crumovu překvapení se do nich podnikatel zamiloval a zrodily se brambůrky. Tato verze události se nakonec stala tak ustálenou, že byl Crum v roce 1976 vyhlášen „Edisonem tuku“. Bohužel tuto verzí provází několik problémů. Za prvé, pokud tu byl nespokojený zákazník na večeři, určitě to nebyl Vanderbilt a nesmyslnost tohoto tvrzení potvrzují i historici.

Realita? Asi se nedopátráme

Za druhé, Crumova údajná role coby vynálezce chipsu nebyla nadále nijak povšimnuta, ačkoli se jednalo o kuchaře známého po celých státech a proslaveného několika dalšími pokrmy. Vlastně šlo dost možná o první kuchařskou celebritu v Americe. V roce 1889 byl New Yorským Heraldem nazván „nejlepším kuchařem v zemi“, ovšem beze zmínky o bramborách. A pokud později přišla nějaká tvrzení o jeho vynálezu, začínala slovy „údajně“.

iZdroj fotografie: Pixabay

O tři roky později vyšel nekrolog Catherine Adkins Wicke, zesnulé ve věku 103 let, kde se objevilo tvrzení, že ona je skutečný původně chipsů. Wicks byla Crumovou sestrou, pracovala s ním v kuchyni a říkalo se jí Teta Kate nebo Teta Katie. V jedné verzi příběhu o nespokojeném zákazníkovi právě ona nakrájela brambory jako papír. V jiné zase omylem pustila plátek do vroucího oleje, když brambory loupala, vylovila ho vidličkou a pak měla „Heureka“ moment.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články