Impozantní jamajská vůdkyně osvobodila 800 otroků. Vysloužila si titul národní hrdinky

Jamajku si dnes představíme hlavně jako domov rastafariánů a reggae hudby. Po 300 let tu ovšem vládli Britové a během té doby vypuklo mnoho konfliktů mezi nimi a otroky.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jednou z klíčových postav povstání proti kolonizátorům byla Nanny, neohrožená guerillová vůdkyně. Žila v 18. století a právě pod jejím velením donutili osvobození otroci britskou přesilu k ústupu. Dnes je národní hrdinkou, jedinou ze sedmera ostrovních národů. Narodila se kolem roku 1686 v západní Africe, konkrétně dnešní Ghaně. Byla tu členkou loveckého a farmářského národa Asanti, ovšem o jejím skutečném jménu a původu nevíme nic.

Žena, která se chopila velení

Jedinými informacemi jsou často protichůdné zkazky a legendy. Podle jedné byla svobodnou ženou s vlastními otroky, jindy byla sama otrokyně, která utekla z otrokářské lodi. Jiné zdroje ji uvádí jako africkou princeznu. Jamajka každopádně padla do britských rukou v polovině 17. století, tedy po 150 letech španělské nadvlády. Noví příchozí vyhnali Španěly a mnoho otroků osvobodili. Mnozí z nich ovšem spojili síly a zkusili nové kolonizátory vyhnat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Případně jim ztížit kolonizaci partyzánskými metodami. Nazývali se Maroon Cause a s kolonisty bojovali 100 let. Angličany napadali z obsazených osad, vypalovali plantáže, podněcovali k povstání další otroky a hromadně je osvobozovali. Chůva, Nanny nebo Královna se na této scéně objevila kolem roku 1720. Stala se totiž jednou z velitelek skupiny působící ve východní polovině ostrova. Říkali si Windward Maroons.

Město, které nebylo možné dobýt

Obsadili území v Modrých horách, kde si za hranicí z řeky a hřebene vytvořili vlastní město. Osada se později jmenovala Nanny Town a fungovala na tradičním principu kmene Asanti. Produkovala vlastní potraviny i zboží a obchod se svobodnými městy na pobřeží byl zcela běžný. Britové se několikrát pokusili město obsadit, poloha jim ovšem komplikovala dobytí a nedovolila obsadit místo na delší dobu. Marooni s nimi stále úspěšné bojovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože byli Britové početnější a lépe vybavení, otroci měli znalost prostředí. Krom toho se dokázali výborně maskovat a útočili na Brity ze zálohy ve formě stromu nebo keře. Dalším geniálním tahem byla jejich komunikační taktika. Pomocí tzv. abengu z kravského rohu si dokázali sdělovat informace na obrovské vzdálenosti, aniž by měli strach z odposlechu. Angličané totiž signálům nerozuměli.

Spolupráce s Brity a více verzí smrti

Nanny vládla Maroonům asi 30 let a osvobodila na 800 otroků. Byla vůdkyní vojenskou, politickou i duchovní. Dle legend uměla zastavit kulky z pistole a byla chráněna kouzly. Po letech bojů nakonec Britové rezignovali a v roce 1740 nabídli dle dohody s Nanny mírovou smlouvu. Marroni zase slíbili, že nebudou osvobozovat další otroky. V případě konfliktu měli bojovat s Brity. Dalších dohod se však už Nanny sama nedočkala, její smrt není zcela jasná.

Stejně jako stran jejího původu i u jejího skonu existuje několik verzí. Dle záznamů ji v roce 1733 zabil William Cuffer, vůdce jednotky najaté Brity. To je ovšem v rozporu s obecně přijatou verzí, že byla Nanny přítomna podpisům smluv o 7 let později. Většina lidí věří tomu, že zemřela pokojně stářím ve městě, které založila, tedy v 60. letech 18. století. Její ostatky mají být uloženy v Moore Town, které existuje dodnes. Její kult je na Jamajce zcela živý i v dnešní době.

Který příběh o povstání otroků máte nejraději?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu