Hledači pokladů šílí na nizozemském venkově. Stará mapa možná označuje poklad zakopaný při ústupu německých vojáků

Archivy vydaly mapu z konce druhé světové války, podle níž němečtí vojáci zakopali na holandském venkově poklad. Nikdo ale netuší, zda zde stále leží.

i Zdroj fotografie: David Anstiss / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během okupace evropských zemí uloupili nacisté nezměrné poklady, z nichž se mnohé nepodařilo stále najít. V některých případech cennosti sebrali obyčejní vojáci na ústupu před spojenci a snažili se je pochopitelně schovat. I to má být případ mapy, kterou před nedávnem vydaly nizozemské archivy. Vyvolala samozřejmě pozdvižení mezi hledači pokladů, kteří se okamžitě vydali prozkoumat naznačené místo. Ovšem neúspěšně.

Cennosti pocházející z banky v Arnhemu

Mapa má ukazovat místo zvolené čtveřicí vojáků ustupujících v roce 1945 z Nizozemí. Je součástí asi 1 300 dokumentů zveřejněných nizozemským národním archivem. Němečtí vojáci podle všeho ukradli cennosti z banky v Arnhemu, loupež je doložena. V jejich držení se tak octly mince, hodinky, drahokamy, šperky a diamanty v odhadované hodnotě přes 400 milionů korun. Nemohli s nimi utíkat, a proto se rozhodli je zakopat.

Zvolili si k tomu místo u vesnice Ommeren nedaleko Arnhemu, umístili je do čtyř obalů na munici a údajně zakopali asi 70 centimetrů hluboko u kořenů topolu. Jeden z nich pak po válce vše pověděl a mapu předal úřadu Beheersinstituut, jehož úkolem bylo nalezení ukořistěných věcí a jejich navrácení právoplatným majitelům. Úředníci se na označené místo opakovaně vydali, a to i za doprovodu vojáka, ale neúspěšně. Mapa se posléze ocitla v archivu a nyní mezi zpřístupněnými dokumenty.

Neúspěch dobrodruhy neodrazuje

Po okolí místa označovaného mapou se proto v poslední době rojí hledači pokladů s detektory kovů a další technikou doufající, že ztracené cennosti najdou. Podle zákona by je samozřejmě museli odevzdat, ale to mnohé neodrazuje. Nikdo zatím dle všeho nebyl úspěšný a mnozí skeptici pochybují, že jsou cennosti na svém místě. Navíc vyloučena není ani varianta, že mapa je nepřesná nebo dokonce falešná.

Existuje ale možnost, že se na místo vrátil některý z německých vojáků a vše si odvezl. Další variantou je zapojení některého z místních obyvatel, který mohl německé vojáky vidět a pokladu se zmocnil. Pracovníci Beheersinstituutu při svém hledání v místech narazili i na americké vojáky a narušenou půdu, je tedy možné, že cennost vykopali oni. To ale nebere mnoha dobrodruhům víru v nalezení pokladu a dá se předpokládat, že se s detektory budou po okolí potulovat ještě hodně dlouho.

Jak velká je šance na nalezení naznačeného nacistického pokladu?

Zdroj: TheGuardian
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články