Zdvižený palec se rovnal smrti: „Lajk“, jak ho dnes známe, měl dříve opačný význam. Symbol vznikl už ve starověku

Palcování, hvězdičkování, lajkování – názvy se různí, ale význam je vždy stejný. Označujeme tak něco, co se nám líbí. Ve starověku však toto gesto fungovalo zcela opačně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Fráze pollice verso, tedy latinsky „otočený či vytažený palec“, se do povědomí veřejnosti dostala v době gladiátorských zápasů ve starém Římě. Masy takto dávaly najevo, jaký osud má potkat poražené válečníky. Vnímání pozic palce bylo však obrácené, než si dnes představujeme. Natočení nahoru znamenalo smrt, zatímco směrování k zemi ušetřilo nešťastníkův život. Jaké další okolnosti jsou s tímto gestem spojené?

Renesanční přechod se špatným výkladem

Dle historiků byl nad poraženým gladiátorem vynesen palcem nahoru rozsudek smrti. Při udělení milosti sevřeli diváci ruku v pěst a palec položili na prsty. Význam obou gest pak špatně interpretovali renesanční i raně novověcí učenci. Právě oni studovali starověkou kulturu a od nich se informace a představy šířily dále. Natočený palec je pak vidět na slavných obrazech Verso z 19. století, také v bezpočtu filmů, románů a dalších děl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Význam, který si s tímto gestem spojujeme dnes, vznikl až mnohem později. Během 1. světové války si toto gesto oblíbili vojáci britské armády. Ukazovali tak totiž, když v zákopech našli vše v pořádku. Posunek se objevuje také ve filmu Tajemný obyvatel z roku 1927 od Alfreda Hitchcocka. Tam si muž kontroluje balík peněz a gestem dává najevo, že jsou bankovky v pořádku, tedy nikoli padělky. Pak si tento posunek osvojili i američtí piloti.

Válečná fronta ho rozšířila prakticky do celého světa

Během 2. světové války takto signalizovali posádce během startu, že je všechno v pořádku a jsou připraveni odstartovat. Když se 2. světová válka blížila ke konci, ruční signál pro „vše v pořádku“ používali američtí vojáci rozmístění jak v Evropě, tak i Asii a Jižní Americe. Gesto se svižně rozšířilo jak ve Spojených státech, tak i mnoha dalších částech světa. Stalo se prakticky univerzálním a rychle přešlo i do naprosto nevojenských kruhů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V západním světě ho pak používali například kritici, aby obecenstvu rychle sdělili svůj názor na hudbu, film v kinech nebo divadelní představení. To samé potkalo následně jídlo, nápoje, zážitky nebo počítačové hry. Stopaři na cestách tím signalizují projíždějícím řidičům zájem o svezení. Ruka je vystrčena směrem k vozovce a kýve se s ní nahoru a dolů. Natočením dlaně lze také ukazovat konkrétní směr, například při navigaci dalšího vozidla.

Ne všichni ho používají ve stejném významu

Ke zmatení dochází často u potápěčů, konkrétně pokud je sleduje někdo nezasvěcený. V jejich „hantýrce“ to totiž neznamená „v pořádku“, ale potřebu vrátit se na hladinu. S příchodem digitálního světa, a hlavně sociálních sítí, se palec nahoru ujal jak v reakcích, tak ve znacích. U recenzí se tak kromě procentního a slovního hodnocení ukazují od určité hodnoty palce kvality. Případně je ikonka použita přímo u pozitiv a negativ.

Sociální sítě tlačítko To se mi líbí nejen rychle zavedly, ale gesto získalo také nové významy. Jde tak o jeden z nejznámějších emotikonů, kterým se dá označit obsah na Facebooku, YouTube, Instagramu i jinde. Záhy se také rozvinuly další možnosti, takže lze na stejném místě vyjádřit i pobavení, úžas, hněv či smutek. Škála reakcí tak dostala nový rozměr a nevypadá to, že by tento směr měl skončit.

Co jste naposled s chutí lajkovali?

Zdroj: Time
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články