Od dávných morů až po dnešní koronavirus: Jak lidstvo zvládalo morové rány, epidemie a pandemie všeho druhu?

Spolu s dalšími současnými krizemi zůstává i koronavirus světovým problémem. Nejde ovšem zdaleka o nejnebezpečnější virus, který lidstvo potkal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době, kdy je koronavirus skloňován prakticky denně, je podstatné si připomenout i další globální pandemie. Vyjde totiž najevo, že situace není rozhodně nová, a navíc není zdaleka tak děsivá jako dřívější pandemie. Ty si vyžádaly tisíce i miliony životů, což je bohužel nevyhnutelná okolnost. Všechny infekce, i ty neuvedené, nakonec ustoupily a v některých případech byly dokonce poraženy. To dává naději i pro aktuální situaci.

Epidemie v prehistorické době

Asi kolem roku 3000 před Kristem zdecimovala záhadná choroba celý region v Číně. Archeologové objevili domy doslova nacpané kostrami, možná jde o prvopočátek všech pandemií. Tato infekce byla totiž smrtelná doslova pro každého a šířila se extrémně rychle. V letech 430–426 před Kristem se zabíjel athénský mor, jehož původce zůstává stále otázkou. Dle současných poznatků se jako nejpravděpodobnější příčina jeví břišní tyfus.

iZdroj fotografie: Pxhere

Odhaduje se, že epidemii padlo za oběť na 100 000 lidí, na starověké poměry opravdu hodně, více než si vyžádala válka Athén a Sparty. Antoninský mor (165–180) se odehrál za doby Římského impéria a dodnes se přesně neví, co za nemoc to vlastně bylo, dost možná se jednalo o neštovice. Vyžádal si asi 5 milionů životů a přinesla ho armáda společně s válečnými trofejemi. Smrtelná nemoc nešetřila ani vojáky, ani civilisty.

Epidemie se jmény císařů či kněží

V historii starých epidemií je mnoho prázdných míst a jedním z nich je Cypriánův mor z let 250–271. Zuřil několik let, přesná infekce je dodnes neznámá a zemřel na něj nejméně milion lidí. Justiniánský mor v letech 541–750 je první oficiální a dostatečně zdokumentovanou pandemií v historii. Propukl za vlády císaře Justiniána I. a zachvátil celý tehdejší civilizovaný svět na 200 let. Jednalo se o dýmějový mor, jehož obětí bylo dle odhadů na 90 milionů.

Černá smrt z krátkého období 1346–1353 je dost možná nejslavnější v historii. Zemřelo během ní až 200 milionů lidí, tedy 60 % světové populace. Krom nejvyšší úmrtnosti byla pandemie impulsem pro silný technologický i politický rozvoj celé Evropy. Virová hemoragická horečka „cocoliztli“ v Mexiku má jméno po aztéckém bohovi, které znamená „škůdce“. Podle mnoha hlasů šlo však o tyfus, i tak zemřelo 15 milionů lidí.

Nejen Amerika a Londýn

Americký mor z 16. století je souhrnem několika epidemií na západní polokouli. Šlo o infekce zavlečené Evropany, které vyhladily až 90 % domorodců. To byl také důvod kolapsu Inků a Aztéků. Velký londýnský mor v letech 1665–1666 si vyžádal 100 000 životů a na jeho konci přišel ještě Velký požár Londýna. Většina města během 4 dnů padla. O rok déle trval marseillský mor, který začal v přístavu a stál život nejméně 100 000 lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O 50 let později si stejný počet životů vyžádala epidemie v Moskvě. Infekce přišla ze severní oblasti Černého moře během rusko-turecké války. Nemoc pomohlo potlačit i poražení souvisejících nepokojů. Nejspíš nejpodrobněji zachycenou pandemií je cholera v 19. století. Sestávala ze tří ohnisek, jejichž trvání od roku 1816 s přestávkami do roku 1860 pokrylo většinu století. Počet obětí se vyšplhal nejméně na milion a sto tisíc, zasažena byla Evropa, Amerika i Asie.

Rány modernější doby

Třetí morová pandemie (1855–1960) roznesla nákazu na všechny obydlené kontinenty. Počet obětí není znám, jen v Číně to bylo přes 12 milionů. Na neštovice zemřelo v letech 1877–1977 přes půl miliardy lidí po celém světě, nemoc byla poražena vynálezem speciální vakcíny. Pandemie „asijské“ nebo „ruské chřipky“ si v letech 1889–1890 vyžádala přes milion životů. Nejsilnější co do počtu mrtvých přímo na chřipku je pandemie španělské chřipky.

Už více než 50 let bojuje svět s virem HIV, který si od roku 1980 vyžádal více než 35 milionů obětí. Jedna z nejsmrtelnějších a poměrně nedávných pandemií byla africká ebola, se kterou místní neměli žádné zkušenosti. Díky mezinárodní spolupráci se ji podařilo zastavit, i tak zemřelo víc jak 11 000 lidí. Seznam ovšem pokračuje a nejnovější pandemii způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, který zasáhl všechny obydlené kontinenty planety.

Jaký bude podle vás vývoj koronaviru v dalších letech?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu