Hitlerův hotel má 10 000 pokojů a doposud přesně 0 ubytovaných hostů. Proč obrovský komplex nedostal šanci?

Největší hotel na světě je tak velký, že zabírá téměř 5 kilometrů a má ohromujících 10 000 pokojů, všechny směrem k moři. Přesto se tu nikdy nikdo neubytoval.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Místem zbudování tohoto hotelového kolosu je německý ostrov Rujána v Baltském moři. Je starý 70 let (hotel, nikoli ostrov), nikdy ho však nenavštívil ani jeden turista. Důvodem je skutečnost, že hotel nazvaný Prora byl v letech 1936–1939 vystavěn nacisty na příkaz samotného Hitlera. Bylo to právě v době, kdy se Hitler chystal na válku, hotel měl nižší prioritu a kromě jiného je stále nedostavěný. Jaký je jeho příběh?

K síle skrze radost pro německý lid

Přesně to bylo heslo programu, který měl pracujícím Němcům poskytovat volnočasové aktivity a zároveň šířit nacistickou propagandu. Místní říkají letovisku Prora Colossus právě kvůli jeho monumentální struktuře. Hotelový komplex sestává z 8 zcela identických budov, které mají dohromady délku přes 4,5 kilometru a jsou asi 150 metrů od nejbližší pláže. Na stavbě pracovalo 9 000 dělníků a projekt zabral 3 roky, zahájen byl v roce 1936.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nacisté měli přitom v plánu postavit takové resorty celkem 4. Všechny měly zahrnovat kina, festivalové haly, plavecké bazény i přístavy, kde by kotvily výletní lodě. Hitlerovy plány pro komplex Prora byly skutečně ambiciózní. Chtěl gigantický mořský resort, přesněji řečeno „ten nejsilnější a největší, jaký kdy existoval“, který by pojal 20 000 lůžek. Všechny pokoje měly mít výhled na moře, zatímco koupelny a koridory směřují k pevnině.

Hitlerovi se mění priority

Každý pokoj o rozměrech 5×2,5 metrů byl projektován pro dvě lůžka, šatník a umyvadlo. Byly tu společné toalety, sprchy a společenský sál pro každé patro. Uprostřed se pak tyčila obrovská budova, která se během války mohla změnit ve vojenskou nemocnici. A válka opravdu přišla, ovšem ještě předtím, než mohly být budovy vůbec dokončeny. Hitlerovy priority se v ten moment změnily a místní dělníky kompletně převelel do zbrojovek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během spojeneckého bombardování se v jednom z bloků hotelového komplexu ukrylo mnoho lidí z Hamburku. Později zde přebývali i uprchlíci z východu Německa. Koncem války potom budovy sloužily pomocnému personálu Luftwaffe. Po jejím konci byla Prora použita jako vojenské stanoviště armády Východního Německa. Když se oba státy v roce 1990 opět spojily, část budov používala Vojenská technická škola Bundeswehru.

Současné využití a problémy s prodejem

V pozdějších dobách posloužily kapacity také uprchlíkům z Balkánu. Dnes je celá oblast víceméně opuštěná a jen několik bloků našlo nějaké využití. V roce 2011 byl jeden z nich předělán na hostel pro mladé o 400 lůžkách. Plánem je momentálně vytvořit z Prory moderní prázdninový resort s 300 lůžky. Měly by se tu objevit i tenisové kurty, plavecké bazény a malá nákupní centra. V letech 1994–2004 proběhlo mnoho pokusů o prodej.

Ukázalo se ovšem, že je prakticky nemožné prodat komplex jako celek. Postupně tak byly bloky i další budovy prodávány nebo pronajímány jednotlivě. Plány na dokončení původního plánu na hotelový komplex byly schváleny v roce 2008. Městská rada tehdy navrhla prostor pro 3 000 lidí. Místní ovšem k záměru vyjádřili jistou skepsi, protože v oblasti se už tak objevuje mnoho turistů. Zmíněný hostel je však největší v Německu a je velmi populární.

Jak byste se na takovém místě cítili?

Zdroj: TimesOfIndia
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články