Fakta o popravě elektrickým křeslem jsou znepokojivá. Pravda o obětech vás zamrazí u srdce

V Americe je 31 států, které stále praktikují trest smrti. A Spojené státy jsou jediným západním národem, který nejvyšší trest dosud aplikuje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V celé historii poprav byla jediná pauza mezi roky 1967 a 1977, kdy nebyla v USA provedena ani jedna poprava. Nicméně vrchní soud obnovil legalitu trestu smrti v roce 1976. Od té doby bylo odsouzeno k trestu smrti přibližně 7 800 lidí a z těchto vězňů na 1 400 skutečně zemřelo. Nejpoužívanější metodou provedení pak byla smrtící injekce a zmíněné elektrické křeslo. I tak ovšem některé státy používají ještě další metody, jak zbavit vězně života.

Zásobárna děsivých historek

Prvním mužem, který zemřel právě na křesle, byl William Kemmler v roce 1890. Další slavná úmrtí zahrnovala Teda Bundyho, Leona Czolgosze a několik dalších. Elektrické křeslo zdaleka není užíváno tak často jako dřív. Technicky jde o jednu z nejméně efektivních metod a zároveň nejkrutější. Když se nepovede, následky mohou být skutečně děsivé. V roce 1982 trvala taková poprava 55 vteřin, během kterých Franku J. Coppolovi chytla hlava i noha plamenem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nedílnou součástí procesu je ztráta kontroly odsouzeného nad celým jeho tělem. To vede k uvolnění měchýře i svěračů. Vězňům jsou proto nabízeny plenky, aby svoje poslední momenty prožili alespoň trochu důstojně. Tělo je zasaženo silou mezi 500–2000 volty, která tělem proudí po dobu 30 vteřin. Ve státech s trestem smrti je také nutné, aby byl při popravě svědkem někdo bez vazeb ke zločinu. Jsou to dobrovolníci, což vede k otázce, jaký typ člověka chce vůbec něco takového vidět.

Náhodný vznik stroje

Zajímavé je, že elektrické křeslo vzniklo aspoň do určité míry náhodou. Koncem 19. století byly velmi populární obloukové lampy, které potřebovaly obrovské napětí 3 000 – 6 000 voltů. To vedlo také k mnoha úmrtím. V té době zuřila tzv. válka proudů, svár mezi Thomasem Edisonem a Georgem Westinghousem. Edison nakonec použil Westinghousův princip střídavého proudu a na tiskové konferenci demonstroval jeho použití na toulavých kočkách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lékařská společnost pak doporučila používat na lidi rozpětí 1 000 – 1 500 voltů a stát New York se rozhodl použít elektřinu jako formu trestu smrti. První křeslo vyrobil Edwin P. Davis, který byl v té době státním popravčím. A nemusel rozhodně čekat dlouho, aby svůj nový nástroj vyzkoušel v praxi. V moderní době jsou v oblibě hlavně smrtící injekce. Problémem se ale ukazuje ochota firem vyrábět jejich složky, takže elektrické křeslo může zažít svou renesanci.

Zdroj: HistoryCollection

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články