5 záhad starověkého Egypta, které sužují i ty nejlepší egyptologické mozky. Některé objevy jsou poměrně čerstvé

Záhady a otazníky kolem Egypta se postupně vyjasňují. Každopádně stále mnoho egyptských tajemství zůstává nerozluštěných.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Starověký Egypt byl jednou z největších starověkých civilizací, a právě čeští egyptologové patří ke světové badatelské elitě. Ale i přes nesporné kvality těchto a dalších vědců je tu pětice objevů, které stále odolávají rozlousknutí. Ano, neustále objevujeme nové a nové taje této dávné civilizace. Mnohé z nich ale neposkytují odpovědi, místo toho jen vědcům vybuchne v hlavě vír dalších otázek. Následující záhady se všechny týkají pyramid.

Skryté komnaty ve Velké pyramidě v Gíze

V roce 1993 objevilo vozítko Upuaut 2 uvnitř jihovýchodní šachty pyramidy malá dvířka. Za nimi se nacházel prázdný prostor a později byla objevena další dvířka. V roce 2010 pořídil vylepšený robot Jedy několik fotek zpoza prostoru prvních dvířek. Ukázal tak mosazné kliky a okrové malby. A navzdory skutečnosti, že do těchto prostor nikdo nevstoupil po celých 9 let, objevily se na zdi i stropě čerstvé škrábance.

Jaký je skutečný věk Velké pyramidy?

Stéla nalezená ve Velké pyramidě během 19. století uvádí, že faraon Chufu přikázal rekonstrukci Sfingy, nikoli samotnou stavbu. To, spolu s brázdami na jejím těle, které jsou jasným důkazem eroze trvající přibližně 8 000 let, vrhá pochybnosti na odhadovaný věk Velké pyramidy v Gíze. Sfinga je považována za mladší monument.

Termální záhada Velké pyramidy

Termografický průzkum z roku 2016 odhalil pod Velkou pyramidou nevysvětlitelné prázdné prostory. To samé se týkalo jejího vrcholu. Badatelé předpokládají, že spodní prolákliny představují buď stále neobjevené komory pyramidy, nebo podzemní tunel. Egyptské ministerstvo kultury a starožitností tuto skutečnost nijak nekomentovalo.

iZdroj fotografie: Pxhere

Technologie stavby pyramid

Chemik Joseph Davidovits tvrdí, že bloky byly stavěny jeden na druhý, což vysvětluje váhu a absenci mezer mezi jednotlivými kusy. Geologové a paleontologové nicméně namítají, že bloky jsou předělané sedimentární skály, což Davidovitsovu teorii vyvrací. Zatím v tomto ohledu neexistuje jednotná hypotéza, natož teorie.

Prokletí hrobky faraona Tutanchamona

Během svého průzkumu hrobky narazil Howard Carter spolu se svým týmem v roce 1922 na plakety s textem o hrozném trestu. Ten měl stihnout kohokoli, kdo se opovážil hrobku otevřít. Carter tomu sám nevěřil, ovšem do roku 1930 se objevily zprávy o 22 úmrtích z řad těch, kteří byli přítomni otevření hrobky, případně skonal někdo blízký z jejich rodiny.

Co se vám na egyptské civilizaci líbí nejvíce?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články