Přistát s letadlem uprostřed noci na rušné ulici New Yorku zní docela surrealisticky. K tomu si připočtěte, že byl pilot pod vlivem. Jeden muž to ovšem provedl hned dvakrát.
V prvním případě k tomu Thomase Fitzpatricka přivedla sázka, podruhé nedůvěra okolí. Jistý muž v baru totiž nevěřil, že to zvládl poprvé. Fitzpatrickův dvojitý neuvěřitelný kousek mu vynesl pojmenování koktejlu Late Night Flight. On sám se narodil roku 1930 v oblasti Upper Manhattan, v sousedství Washington Heights. Jeho bratr tvrdil, že Thomas žil život podle svých představ. Lhal o svém věku, aby bojoval ve 2. světové válce, a přidal se k mariňákům.
Korea a záchrana týmu pod palbou
Ještě než byl od mariňáků s oceněním propuštěn, naučil se pilotovat průzkumné letadlo. Ale místo toho, aby se vrátil do civilu, nechal se naverbovat k normální armádě a byl povolán do Japonska. Když vypukla válka s Koreou, měl se vrátit domů. Jednalo se o prvního obyvatele New Yorku, který byl v Koreji raněn. Podle zpráv k tomu došlo, když řídil kamion s municí a měl osvobodit několik amerických vojáků, kteří uvízli pod palbou komunistů.
Navzdory své neklidné povaze získal za vojenskou službu purpurové srdce. „Tommy byl bláznivý, stejně jako celá parta jeho kamarádů,“ vzpomíná Fred Hartling, jeho starý soused. V jednu dobu začalo Thomase hodně zajímat létání a přihlásil se i do kurzu. Od 26 let pak pracoval na letišti jako mechanik. Dne 30. září 1956 se stal pilotem a provedl něco nepředstavitelného. Opilý se v baru vsadil, že se dostane z New Jersey do New Yorku za pouhých 15 minut.
Jednou v baru, podruhé v baru
Aby to dokázal, ukradl jednomotorové letadlo a letěl bez světel nebo vysílačky. Nakonec přistál v New Yorku před barem na S. Nicholas Avenue. Byl to neuvěřitelný kousek. To byl také jediný důvod, proč proti němu majitel stroje nevznesl žádné obvinění. Let byl v New York Times popsán jako „vynikající letecký výkon“ a „hladké přistání“. O dva roky později, 4. října roku 1958, ukradl Thomas kolem 1 hodiny v noci další letadlo.
Tentokrát přistál na Amsterdamské a 187. ulici před budovou univerzity. Důvodem bylo v tomto případě to, že další štamgast z baru odmítl uvěřit, že jeho historka o 15minutové cestě je pravdivá. Jenže v tomto případě ho soudce John A. Milton poslal na 6 měsíců do vězení. „Kdybyste byl tehdy pořádně potrestán, možná byste to podruhé nezkoušel,“ uvedl soudce. Fitzpatrick se hájil tím, že celou situaci mělo podle něj na svědomí „to zatracené pití.“
Tentokrát to tak hladce neprošlo
Za druhý let byl Thomas obviněn z velké krádeže, nebezpečného a lehkomyslného řízení letadla, letu bez licence a porušení leteckých předpisů. Stejně tak nepovoleného přistání v oblasti města. Modle místního obyvatele Jima Clarka bylo Fitzpatrickovým cílem přistát na poli u střední školy George Washingtona. Další starousedlík, Sam Garcia, připomněl, jak se hrozně mění časy. „Kdyby to udělal dneska, tak řekneme, že je to terorista.“
„Pak bychom ho zavřeli a zahodili klíč.“ Thomas Fitzpatrick nadále pracoval jako parní montér, a to po dobu 51 let. Vychoval také tři syny, Thomase E. Juniora, Daniela F. a Stephena P. Fitzpatricka. Dne 14. září roku 2008 zemřel ve věku 79 let na rakovinu.