Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní

O životě našich předků před desítkami tisíc let jsou stále jen zlomky znalostí. Se stále rostoucím poznáním jsou ale vědci překvapováni, co vše tehdejší lidé dokázali.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když zhruba před 40 tisíci lety Zemi postihla doba ledová, žili již předci lidí na mnoha místech planety. A to i tam, kde začala být kvůli změnám klimatu velmi velká zima. O faktu, jak byla změna dramatická, svědčí zalednění mnoha míst Evropy nebo ledovce na Kilimandžáru. Přesto dokázali tehdejší lidé přežít. Podle poznatků archeologů to bylo díky jejich umu a inteligenci. Nelze je v žádném případě označit za primitivní.

Díky řeči se lidé snadno učili

Podle vědců, kteří se touto dobou zabývají, měli potomci lidí několik výhod, které jim pomohly. První byl rozvinutý mozek, ale tou nejdůležitější byla pravděpodobně plynulá řeč. Díky ní si mohli navzájem předávat informace a učit se poznatky, kterými disponovali. A to jak o okolním světě, přírodě, ale i o vyvinutých technologiích, které se tak mohly neustále zlepšovat. Informace si dokázali předávat i prostřednictvím umění, tance nebo hudby.

Z archeologických nálezů také plyne, že lidé udělali ohromný pokrok ve vývoji nástrojů, které používali. Důležité bylo, že se jim podařil krok, který znamenal vyrábění nástrojů sloužících k výrobě jiných nástrojů. Důkazem toho může být vynález rydla. Jde o nenápadný kamenný nástroj, který sloužil k opracování tvrdých materiálů, jako bylo paroží. Z něho tehdejší lidé vyráběli hroty kopí, harpun a další užitečné předměty. Ty byly odnímatelné, daly se tedy přenášet a pak opět použít. Dokázali vyrobit velké množství specializovaných nástrojů.

iZdroj fotografie: Don Hitchcock / Creative Commons / CC BY

Ale používali i svoji inteligenci k dlouhodobému plánování. Příkladem může být způsob, jakým lovili zvěř. Naleziště z východní Francie dokazují, že znali dobu a migrační trasy zvířat, jako byli divocí koně nebo sobi. Za pomoci ohně dokázali stáda zahnat do ohrad, kde pak zvířata snadno pobili. Takto si dělali dlouhodobé zásoby masa především na zimní měsíce. Tyto techniky byly používány tisíce let.

Vrstvené efektivní oblečení

Důležitým vynálezem byla jehla, která umožňovala výrobu oblečení na míru danému jednotlivci, což bylo v chladném počasí účinnější než pouhé zahalování se do kůží. Ukazuje se, že předci lidí velmi dobře věděli o účinnosti oblečení složeného z více vrstev, a proto kombinovali různé kůže a materiály. Dosáhli toho, že spodní odváděly vlhkost a vrchní byly například nepromokavé. Navíc již v té době své oblečení zdobili, používali například obarvené nitě z přírodních vláken.

Neméně důležitá byla i stavba obydlí. Lidé nežili hluboko v jeskyních, ale využívali spíše různé převisy. Ty upravovali tak, aby v nich byli chráněni před vlivy počasí. Například stěnami z kůží nebo pod nimi stavěli kožené přístřešky. V krátkém létě se vydávali na pláně. Zde měli obydlí z kostry mamutích kostí. Ta byla pokryta kůžemi nebo drny. Byli tak opět chránění před nepřízní počasí a nočním chladem.

Co podle vás bylo největší předností předků lidí?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články