V děloze egyptské mumie staré 2 000 let našli badatelé plod, který byl překvapivě dobře zachován jako „nakládaná okurka“. Jde o první takový případ v historii.
Neuvěřitelný nález první známé těhotné egyptské mumie byl představen v minulém roce týmem z Varšavy. Zaujati touto tzv. Záhadnou dámou použili vědci CT sken, aby se do jejího nitra podívali důkladněji. Studie vedená doktorem Wojciechem Ejsmondem z polské Akademie věd se pak objevila v Journal of Archeological Science. Neexistuje zatím jiný případ starověké těhotné mumie, zvláště ne z Egypta.
Co bylo na CT skenu Záhadné dámy
CT snímky mumie ukázaly, že pánevní dutina obsahuje plod. Zůstávala však stále otázka, jak se právě ten zachoval neporušený po celé 2 000 let? Ve studii badatelé vysvětlují, že plod byl zachován stejným způsobem, jako těla v rašelinách a močálech. Jedná se o lidské mrtvoly, které byly mumifikovány přirozeným způsobem v silně kyselém prostředí močálů s nedostatkem kyslíku. Taková nalézají archeologové stále nová.
U plodu Záhadné dámy se projevil stejný proces, ona sama byla balzamována pomocí tradičních egyptských technik. PH krve u lidí v normálním případě po smrti prudce klesá. Krev se stává kyselejší s koncentrací amoniaku a kyseliny mravenčí, které se časem zvyšuje. Navíc je plod hermeticky uzavřen uvnitř dělohy, což je stejné jako v močálech, kde také dochází k izolaci těla před okolním prostředím a tedy i kyslíkem.
Jako okurka naložená v láku
„Plod zůstal v nedotčené děloze a začal se chovat jako naložená okurka. Není to zrovna estetické přirovnání, ale pokrývá klíčový proces,“ uvedli badatelé. Stejně jako u těl v močálech je vnější vrstva plodu pozoruhodně zachována, nicméně kosti téměř úplně zmizely. Právě ty prochází ve vysoce kyselém prostředí procesem demineralizace. Nicméně plod neměl žádné stopy kostí, nebyly předtím zachyceny.
„Naše vysoce kvalitní vybavení nám dovoluje vidět opravdu hodně detailů. Dosavadní výzkum ukázal, že plody mohou mít kosti velmi špatně zachovalé kvůli tafonomickým (pohřebním) procesům během balzamování. Proto nejsou pak viditelné ani na rentgenu, ani na CT,“ upřesnil Ejsmond. To ovšem vyvolává několik zajímavých možností. Konvenční techniky by si totiž plodu nejspíš ani nevšimly.
Další mumie s nenarozenými dětmi?
Z toho důvodu je možné, že existují i další starověké mumie se stejně zachovalými nenarozenými dětmi. I ony by mohly být takto perfektně uchované. Tým už kontaktovalo několik učenců, kteří další mumie zkoumají. A podle nich by se mohlo jednat právě o těhotné ženy. Varšavský tým je podrobí dalšímu zkoumání. Určitě je takových případů více, aktuálně se na ně badatelé ovšem nesoustředí.
Prozatím zůstává tedy egyptská Záhadná dáma jedinou oficiálně známou těhotnou mumií na světě. A představuje tak mnohem více otázek, než kolik zatím poskytla odpovědí. Například to, proč byl ponechán plod, ale byly odstraněny další orgány? Byla to běžná praxe? A co tento nález a s ním spojené nové skutečnosti znamenají pro egyptské pohledy na posmrtný život? Děti v nich totiž nefigurují, rituály a další praktiky se týkaly jen dospělých.
Které skutečnosti egyptského pohřbívání vás nejvíc fascinují?