Dokonale zachovaná mumie starší více než 3 000 let nadchla celý svět. Pomocí CT skenerů badatelé konečně nahlédli dovnitř sarkofágu

Všechny královské mumie, které byly za posledních 200 let nalezeny, už byly dávno otevřeny. Jen u mumie faraona Amenhotepa prvního se toho vědci dlouho báli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nešlo ani zdaleka o strach z nějaké pověry nebo starověkých kleteb proti vykradačům hrobek. Mumie byla totiž tak krásná a dokonale zabalená, že se ji badatelé báli svým zásahem zničit. Zdobí ji květinové věnce a masku na obličeji barevné kamínky. Současná technologie konečně poskytla archeologům možnost, jak nahlédnout bez vnějšího zásahu. Použili tedy CT skenery, aby zjistili, co se uvnitř skrývá, uvádí studie Sarah Saleem.

Ta je faraona Amenhotepa

CT skenery se běžně používají v nemocnicích. Snímky pak skládá dohromady počítač a odhaluje tak nádory, infekce nebo krvácení. V posledních letech se tato metoda ujala i v archeologii. Začátkem roku „cétéčko“ odhalilo, že život faraona Sekenenra Taa byl nejspíše ukončen násilně. Už před více jak 3000 lety, tedy 1000 před Kristem, otevřeli tuto mumii kněží. Faraon byl tehdy už 400 let po smrti a následně mumifikován.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Sarah Saleem

Dle hieroglyfových záznamů tehdy docházelo k restaurování královských mumií z období starších dynastií. Poté byli mrtví opět pohřbeni. Šlo o snahu napravit škody způsobené vykradači hrobek. Mumie byly totiž poškozeny a hrobky tímto vpádem znesvěceny. Amenhotepova mumie nebyla v moderní době otevřena, což poskytuje badatelům zcela jedinečnou příležitost k jejímu prozkoumání.

Unikátní badatelská záležitost

Sarah Saleem, profesorka radiologie z lékařské univerzity v Káhiře, uvádí více důvodů jedinečnosti této mumie: „Můžeme studovat metodu prvního pohřbení a mumifikace, ale vidíme také způsob, jakým bylo s tělem operováno podruhé, už několik staletí po jeho vlastní smrti.“ Saleem společně s týmem věděla, že dávní restaurátoři otevřeli mumii velmi opatrně a opravy probíhaly nadmíru pečlivě. V tomto směru panovaly dříve silné obavy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

CT vyšetření ukázalo, že králi bylo v době smrti 35 let, měřil 169 centimetrů, byl obřezaný a pečoval o svůj chrup. Jeho obvazy zahrnovaly také na 30 ochranných amuletů a zlatý pásek s perlami. Badatelé nenašli žádné rány či symptomy nemocí, které by naznačovaly způsob smrti tohoto faraona. Objevili ovšem četná zranění způsobená až posmrtně. Nejspíše šlo o důsledek vyplenění hrobky, ještě před restaurační iniciativou kněží.

Druhý panovník 18. dynastie Egypta

Amenhotep byl druhým faraonem v 18. egyptské dynastii a vládl přibližně v letech 1525 – 1504 před Kristem. Podle archeologů vládl v tzv. zlatém věku Egypta. Země byla tehdy nadmíru bohatá a také bezpečná. Právě Amenhotep se postaral o stavbu velkolepých budov, mnoha svatyní a dalších náboženských míst. K jeho počinům patřila i úspěšná vojenská tažení do Libye a severního Súdánu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Měl také staršího bratra Ahmose-Ancha, jež byl korunním princem, a obecně se počítalo s jeho nástupem k moci po skonu otce. Bratr však zemřel už během otcovy vlády a trůnu se tak ujal právě Amenhotep. Mumii našli vědci poprvé v roce 1881 společně s dalšími, které byly opětovně pohřbeny po restaurování 1000 let před Kristem. Místem nálezu byl jižní Egypt, konkrétně oblast Deir el Bahari.

Kterou formu starověkého pohřbívání byste sami uvítali?

Zdroj: Forskning

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články