Klíčové bitvy 1. světové války, které se odehrály v Africe: Umírali vojáci, ale i civilisté

Německo mělo před první světovou válkou v Africe své kolonie stejně jako Velká Británie, Francie a další země. Pochopitelně proto mezi sebou bojovaly.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V roce 1914 měly evropské státy kolonie v Africe a jedním z nich bylo i Německo. Jeho rozsáhlé kolonie rozkládající se na několika místech Afriky sousedily i s britskými, belgickými nebo francouzskými koloniemi. Proto i zde se rozhořel boj. Většinu vojáků zde tvořili domorodí obyvatelé, do celé války se jich zapojily asi 2 miliony a kolem 150 tisíc jich padlo, ale na útrapy zemřelo i mnoho civilistů. Na africkém kontinentu se odehrálo i několik významných střetnutí válčících stran.

První bitva u Garua

V srpnu roku 1914 se britské síly pokusily napadnout pevnosti postavené Němci u kamerunského Garua. Nejprve se jim jednu podařilo dobýt, ale Němci je protiútokem vytlačili. Jednotky složené z nigerijských vojáků se daly na útěk a neposlouchaly své britské důstojníky, z nichž velká část padla. Krutá porážka ale britské velení poučila a při kampani v roce 1915 již zde Němce porazit dokázalo.

Vylodění u Douala

Pro obsazení Kamerunu byl klíčový přístav Douala při ústí řeky Wouri. Němci místo zaminovali a potopili tu lodě. Nejprve se zde odehrály střety mezi lehkými plavidly, ale v září 1914 sem dorazila spojenecká flotila s křižníky a provedla vylodění. Proti koordinované akci neměli němečtí obránci šanci a museli se stáhnout do vnitrozemí, což v podstatě znamenalo začátek konce německého Kamerunu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Bitva o přístav Tanga

Ve východní Africe se Britové v listopadu 1914 pokusili zmocnit strategického přístavu Tanga na území dnešní Tanzanie. Vyslali expediční sbor z Indie, jehož jednotky ale neměly dostatečný výcvik. Němci vedení velmi schopným Paulem von Lettow-Vorbeckem na ně čekali a dokázali je zahnat na útěk. Zmocnili se také velkého množství cenného vojenského materiálu, což jim pomohlo i v dalších měsících a letech.

Bitva o Gurin

Spojenecké síly se v roce 1915 pokoušely porazit německé jednotky v Kamerunu a ty jim to oplácely pronikáním přes málo střeženou hranici do Nigérie. V dubnu 1915 pronikly až k pevnosti Gurin střežené malou britskou posádkou. Němci sice měli značnou početní převahu, ale pevnost nedokázali dobýt. Museli se stáhnout, na druhou stranu událost přiměla Brity více chránit hranice, což odčerpalo jejich síly jinde.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Bitva v deltě Rufiji

Němci měli v oblasti východní Afriky silně vyzbrojený křižník Königsberg, který Britům v prvních měsících války dělal veliké starosti. V říjnu 1914 se ale loď byla nucena ukrýt v deltě řeky Rufija. Britové ji zde zablokovali, ale nedařilo se jim ji zničit, Němcům naopak začaly docházet zásoby a někteří podlehli nemocem. Britové nakonec vyslali dva monitory, které až na druhý pokus v červenci 1915 loď potopily. Zbytek německé posádky s vymontovanými děly ale bojoval ještě dlouho v pozemní kampani.

Bitva u Namakury

Německý velitel ve východní Africe Paul von Lettow-Vorbeck v červenci 1918 provedl se svými jednotkami nečekaný výpad na britsko-portugalskou posádku v Mosambiku. Překvapené vojáky na hlavu porazil a řadu z nich zajal. Zmocnil se cenných zásob, což mu umožnilo pokračovat v obraně proti spojeneckým jednotkám. Britům se vzdal až 2 týdny po podepsání příměří v Evropě.

Jak důležitá podle vás byla kampaň v Africe za první světové války?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články