Zmizení Honzíka Nejedlého: Uběhlo 26 let a stále nikdo neví, kam vlastně devítiletý chlapec zmizel

Lékaři na ulici řekl, že má namířeno za svým kamarádem, od té doby ho nikdo neviděl. Od zmizení Honzíka Nejedlého uběhlo 26 let.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Dne 17. ledna 1998 zmizel devítiletý Honzík Nejedlý v pražské čtvrti Podolí. Jeho rodina od té doby žije v neustálém trápení a beznaději. Před osmi lety zemřel Honzíkův otec Marcel Nejedlý a bohužel už uplynula lhůta, kdy může být případ považován za promlčený – alespoň z pohledu práva. Pro rodinu však zůstává vždy aktuální. 

Zmizení Honzíka Nejedlého

Tehdy bylo relativně teplé počasí. Honzík vyběhl z domu kolem půl čtvrté odpoledne, hrajíc si na ulici. Měl na sobě šedivé tepláky, tmavou mikinu, tmavě modrou péřovou bundu, bílé sportovní boty se zeleno-černými doplňky a digitální hodinky na ruce. Potkal místního lékaře, který se ho zeptal, kam jde. Odpověděl, že jde za kamarádem, ale k němu už nikdy nedošel. Toto setkání s lékařem je posledním potvrzeným momentem, kdy byl Honzík spatřen. Jeho zmizení způsobilo paniku a strach. Jeho otec vzpomínal na první hodiny po jeho zmizení: „Asi půl hodiny po setmění jsme ho šli hledat. Procházeli jsme skalnatými oblastmi, báli se, že spadl. Procházeli jsme okolo Vltavy s baterkami, pokoušeli se najít jeho kamarády.“ 

Špatná reakce policie

Rodina okamžitě kontaktovala policii, ale údajně byla reakce úřadů laxní. Zpočátku nebrali v potaz možnost únosu. Teprve po dvou dnech byl nasazen policejní pes. V tomto období bylo pátrání prioritou nejen u místní policie, ale i Interpolu. Do pátrání se také zapojila spousta dobrovolníků. Existovaly různé teorie o osudu Honzíka, včetně nápadů, že byl prodán do prostituce, ale žádná z nich nebyla potvrzena. Bylo provedeno mnoho policejních akcí, včetně prohlídek okolí a řek. Mnoho lidí kontaktovala rodinu s informacemi, ale žádná z nich nevedla k nalezení chlapce. Jednoho dne však zavolal mladý muž z gay klubu v rakouském Linci s tvrzením, že viděl Honzíka. Tvrdil, že spolu s několika dalšími kluky byl Honza v klubu a pak byl někam odvezen. Tvrdil, že k tomu došlo kvůli obchodníkům s bílým masem, kteří chtěli zamaskovat své stopy. 

Nicméně, ani tato stopa nevedla k nalezení chlapce. Dnes by mu bylo 35  let, ale jeho osud zůstává dodnes nevyřešeným tajemstvím.

Zdroj: Epocha, Blesk, Idnes
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články