Jak Stephen Hawking uspořádal večírek pro cestovatele časem: Kdo na něj přišel a co z něj vzešlo?

Stephen Hawking byl jeden z nejslavnějších vědců všech dob. I přes všechnu jeho odbornost mu humor nebyl cizí, ačkoli působil tak trochu černě.

i Zdroj fotografie: Daniel Andrei / Creative Commons / CC BY
                   

Navzdory tomu, že Stephen Hawking zkoumal celý život vážná témata, nikdy mu nebyl cizí smysl pro humor. Hawking byl několikrát zapojen do sporů, jako výhru nejčastěji nabízel roční předplatné toho či onoho časopisu. Někdy tyto spory vyhrál, někdy byl nucen přiznat porážku. Když ale mluvil o teorii cestování časem, rozhodl se opustit svou vědeckou práci a uspořádal praktický experiment.

Hawking a jeho život

Narodil se v roce 1942 v Oxfordu. Jeho rodiče se tam přestěhovali z hlavního města v obavě z bombardování Němci. Hawking vyrostl v rodině, kde medicína, filozofie a matematika byly běžnými tématy diskuzí. Během večeře rodina obvykle mlčela, každý si během jídla dál četl něco jiného. Takže pro Stephena bylo vstřebávání nových znalostí stejně přirozené, jako hraní fotbalu pro ostatní kluky.

V mládí byl lékaři podceňovaný

Ve 21 letech byla Stephenu Hawkingovi diagnostikována amyotrofická laterální skleróza. Doktoři tehdy byli pesimističtí a dali mu nanejvýš dva a půl roku života. Stephen se dožil 76 let, za tu dobu se dvakrát oženil, měl tři děti a stal se členem Royal Society of London. Vyučoval na univerzitě, za svou vědeckou a výzkumnou činnost získal minimálně 16 ocenění. Tato nemoc způsobila, že Hawking téměř ochrnul. Zároveň ztratil schopnost mluvit, a proto do konce života používal ke komunikaci řečový syntetizér.

Jednoho dne slavný vědec pravil

Hawking jednou novináři odpověděl na jeho otázku ohledně cestování časem a jeho vlivu na realitu. Zmiňoval příklad, že stejně jako všichni cestovatelé časem lidé postupují vpřed. Odhalil experimentální důkaz, že cestování časem je nemožné. Uspořádal večírek pro cestovatele v čase. Druhý den rozeslal pozvánky. Dlouhou dobu čekal, nikdo nepřišel. Ve stanovený den byl sál vyzdoben balónky a transparentem „Vítejte, cestovatelé časem“. Celou událost natáčela kamera. Ale nebylo co točit – Stephen Hawking jen seděl v prázdné místnosti úplně sám a čekal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následující den vědec zveřejnil inzerát, že srdečně zve všechny na setkání cestovatelů časem. „Pořádá profesor Stephen Hawking. Místo – Cambridge University: 52° 12′ 21“ N, 0° 7′ 4,7″ E, čas setkání 12:00, datum 28. 6. 2009. Není nutné odeslat potvrzení.“ Ve výsledku se dá říci, že často mluvil v hádankách, nebál si udělat z důležitých věcí legraci. Dokonce možná i občas působil tak, že v jeho vtipných prohlášeních to byl právě on, kdo je paradoxně ve skutečnosti pochmurný.

Jakou citaci máte od Stephena Hawkinga nejraději?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články