Co bychom si počali bez nehtů? Život by se pořádně zkomplikoval, nebyli bychom schopni běžných úkonů

Většina lidí miluje poškrábání na zádech. Jiní se nehty hlavně dloubou v nose nebo i jinde. Musíme je stříhat, brousit a velmi rády se zachytávají za látku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Proč vlastně tuhle podivnou věc na svých rukách a nohách máme? Jak jejich přítomnost ovlivňuje schopnost držet věci v prstech? A mohla by jejich absence nějak vylepšit naše zdraví? Nehty jsou jeden z důvodů, proč se primáti tak liší od ostatních zvířat. Jde vlastně o jakési zploštělé drápy, jaké se dají normálně najít u koček, psů nebo dalších savců. V průměru rostou rychlostí 3,47 milimetru za měsíc, ty na nohách jen polovičním tempem.

Tři vrstvy, které se postupně mění

Ale co kdyby jednoho dne přestaly růst úplně? Jak by tato změna ovlivnila naše životy? Nehty se skládají ze tří vrstev keratinu. Buňky tohoto typu procházejí cílenou smrtí a následně tuhnou do materiálu, který tvoří právě nehty. Ve výsledku tak tyto tři vrstvy začínají měkce a postupně tuhnou. Dohromady tvoří silný ochranný štít. Lidské nehty vedly k rozvoji celé větve průmyslu, který o ně pečuje, zdobí je a těžce na tom profituje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 2020 byla hodnota celého tohoto odvětví trhu odhadnuta na 2,7 miliardy dolarů (65 miliard Kč). To ovšem není důvod, proč nehty máme. Podle archeologů si naši předkové v době před asi 2,5 miliony let vyvinuli širší špičky prstů. Přibližně v té době začali také používat kamenné nástroje, což vedlo k pravidelnému kontaktu s tímto povrchem. Stále ovšem není zcela jasné, zda jsou tyto dvě podstatné události naší evoluce nějak propojeny.

Manipulace ve velkém i malém

Drápy jsou výborné pro škrábání, lezení a hrabání. Nehty jsou ovšem zcela klíčové pro provádění velmi jemné manipulace. Uvažovali jste někdy nad tím, jak byste bez nich zvedli například minci z chodníku nebo obrátili stránku v knize? Hlavně díky nehtům jsme schopni tyto úkony provádět. Dovedeme tedy pracovat s velkými i malými věcmi, což je perfektní rovnováha. Ačkoli to nevypadá, že by nehty byly moc citlivé, pod tvrdou vrstvou je celá síť nervů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tradice péče o nehty vyšla z toho, že jak jsou menší a menší, můžeme jednodušeji pečovat jeden o druhého. Což zase vede k lepšímu sociálnímu propojení. Je hezké vědomí, že i dnešní návštěva nehtového studia se dá vysledovat zpátky skrze miliony let evoluce. Jak by ale jejich nepřítomnost ovlivnila naše zdraví? Věci by byly horší i lepší. Jeden z důvodů jejich přítomnosti je také obrana před bakteriemi a viry. Ty se tak nedostanou do našeho těla.

Víceúčelová ochranná bariéra

Při absenci nehtů bychom tedy více stonali. Bez jejich funkce jako obranné bariéry bychom se nevyhnuli mnoha infekcím. Nehty ovšem fungují také jako indikátor zdravotních problémů. Absence by tedy znamenala, že informaci o mnoha chorobách jednoduše mineme. Odlamující se nebo lupající se nehty jsou například příznakem nedostatku železa v těle. Horizontální praskání může zase ukazovat na problémy s ledvinami.

Důležité je ale slovíčko může. Nevěřte každé radě, kterou najdete na internetu, ale poraďte se se svým lékařem. Pokud bychom byli zcela bez nehtů, naše každodenní životy by probíhaly zcela odlišně. Jakákoli manuální práce by byla mnohem náročnější a naše tělo celkově zranitelnější.

Zdroj: WhatIfShow

Kdy naposledy jste svoje nehty doslova nenáviděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články