Žena překonala Covid, co se ale stalo potom nikdo nečekal

Léčila si koronavirus doma po dobu pěti týdnů. Zdánlivě nemoc zdárně překonala, následně jí ale zkolabovaly obě plíce.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Žena z Nizozemí se vyléčila z koronaviru se zdánlivě mírným průběhem, jenže následně jí zkolabovaly obě plíce. Osmatřicetiletá žena navštívila pohotovost poté, co měla problémy s dušností a na hrudi cítila ostrou bolest. Lékařům řekla, že symptomy se objevily náhle téhož dne a postupně se zhoršovaly. Pět týdnů před tím zachytila symptomy Covidu 19 včetně horečky, bolestí svalů a byla pozitivně testována na nákazu novou nemocí.

Hladký průběh léčený doma

V tu dobu byla schopná léčit se doma pomocí inhalátoru. Prošla úvodní fází zotavení z nemoci, ale pak se začaly projevovat nové symptomy a rentgen na pohotovosti odhalil oboustranný kolaps plic. To se stává v případě, že vzduch z plic uniká do prostoru mezi plící a hrudním košem, což na plíci vytváří tlak a brání jejímu správnému rozpínání. Tento stav může způsobit úraz hrudníku nebo další stavy plic včetně respiračních onemocnění.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pacienti na ventilátorech jsou také v riziku kolabující plíce, protože samotný přístroj může plíci „přefouknout“. Případ této ženy byla ale nezvyklý v tom, že neměla žádné rizikové faktory a před kolapsem plic nebyla ani hospitalizována, ani na ventilaci. Už dříve byly zachyceny případy kovidových pacientů s kolapsem plic, ale většinou těch hospitalizovaných. Studie vzorku 6 500 pacientů zjistila, že takový kolaps zažilo zhruba 1 % z nich.

Odložený efekt nákazy?

Z 60ti pacientů popsaných ve studii kolabujících plic jich většina byla na některém typu ventilace, ale jedna třetina nikoli. Jen 4 z nich zažili kolaps obou plic. Nová studie došla k závěru, že pohotovostní lékaři by měli mít na vědomí, že kolaps může přijít po Covidu jakožto opožděná komplikace pacienta. Příčina kolapsu u zmíněné ženy je ovšem nejasná – v takovém případě se jedná o „spontánní“ kolaps. Nelze říct jistě, že za tím byl Covid a načasování mohlo být náhodné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem vzhledem k její absenci jakýchkoli dalších rizikových faktorů mohl právě Covid hrát svou roli. Nákaza mohla například způsobit mikroskopické změny tkáně a cévách plic, které nakonec vyústily právě v kolaps, domnívají se lékaři. Stav je obvykle řešen jehlou mezi žebry, čímž je odčerpán přebytečný vzduch. V jejím případě byl odčerpán z pravé plíce, levá takový zásah nepotřebovala, kolaps se týkal jen malé části a zřejmě se vzpamatuje sama.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články