Poslouchání hudby po ránu významně zlepšuje duševní i fyzické zdraví. Dokáže ovlivnit celodenní náladu

Hudba poměrně často dostává z lidí to nejlepší, hlavně ráno. I když se probudíte nevrlí, správná písnička dovede snadno zcela přepnout vaši náladu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správná volba hudby může mít značný vliv i na pracovní schopnosti, soustředění nebo naopak hlubokou relaxaci. Ostatně proto vznikla tzv. ambient hudba, tedy směr sestávající ze zvuků prostředí. Není to ale jen osobní pocit, hudba skutečně ovlivňuje celé naše tělo. Existuje tedy několik zcela podložených důvodů, proč vstávání s hudbou či její přítomnost při ranních aktivitách zlepšuje zdraví. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Snížení kortizolu a zvýšení dopaminu

Více psychologických studií se shodlo na tom, že poslech oblíbené hudby reálně snižuje úroveň stresových hormonů, hlavně kortizolu. Stejný postup také znatelně zrychluje obnovu vnitřní pohody po stresových událostech. Dává proto naprosto perfektně smysl, že začít oblíbenou hudbou den znatelně ovlivní jeho průběh směrem k nejlepšímu možnému. Jednoduše proto, že budete odolnější vůči vnějším stresovým faktorům.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud by redukce kortizolu nestačila, je tu nárůst na druhé straně. Tedy vylučování dopaminu, hormonu spokojenosti a štěstí. S přesnou volbou hudby se naše nálada dovede přehoupnout doslova během vteřin. Jednoduše proto, že hudba produkci dopaminu podporuje a pomáhá tak odplavit deprese, úzkosti a jakékoli další negativní pocity. To je opět důvod pro to zapnout si oblíbený playlist, jakmile ráno otevřete oči. Ideálně ho mít rovnou v budíku.

Fixace vzpomínek a posílení imunity

Nejsilnějším fixátorem vzpomínek na cokoli jsou pachy, ovšem rytmus zvuku plní tuto úlohu také velmi spolehlivě. Ostatně proto si tak dobře pamatujeme texty písniček. Se správným zvukovým pozadím se tedy mohou po čase velmi zlepšit vaše kognitivní funkce. Proces formování vzpomínek reaktivuje specifické skupiny neuronů v našem mozku. Studium při hudebním pozadí navíc pomáhá utvořit atmosféru toho, že se vlastně neučíme, ale zkoumáme.

iZdroj fotografie: Pxhere

V souvislosti s předchozími body by neměla být nijak překvapivá skutečnost, že hudba také dovede velmi dobře posílit naši imunitu. Rytmické zvuky totiž tělu pomáhají v tvorbě většího množství protilátek, které ničí cizí škodlivé buňky. A právě tato posílená armáda pomáhá proti veškerým virům, se kterými se můžete setkat. Nejde o žádnou jednorázovou aktivitu, dobrá nálada se odráží ve stavu těla, a to pak celkově zdravotně prospívá.

Omezení „grogy“ stavu a lepší kreativita

Povaha zvuku, který nás vytrhne ze spánku, má podle více průzkumů přímý vliv na to, v jakém rozpoložení se probudíme. Zvonění budíku totiž vnímáme ještě před samotným probuzením na podvědomé úrovni. A to klasické „bzzz“ je nejspíš tou nejhorší možností, jaká může nastat. Příjemná hudba tak radikálně snižuje ony „grogy“ stavy, kdy se i po opuštění postele musíme ještě i hodiny dostávat do provozuschopného stavu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ještě než se pustíte do náročného pracovního úkolu, dejte si proto na uši aspoň na chvíli sluchátka. Správný rytmus dostane vaše tělo – a tedy i mozek – do pohybu. A i drobné detaily v hudbě nebo textu písně mohou rezonovat v neuronech a poskytnout vám nečekané nápady a atypická řešení. Hudba zkrátka vytahuje na světlo vaši kreativní stránku, kterou by bylo škoda v pracovních úkolech utlačovat. Využijte ji naopak ve svůj prospěch.

Jaký hudební žánr vás nejvíce „nakopne“?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články