Sprchujete se těsně před spaním? Jde o častý důvod, proč nemůžete usnout. Nechybujte, zde je správná večerní rutina

Jít do postele naprosto čistí po horké sprše zní hrozně lákavě. Jenže z lékařského hlediska není tento postup zrovna nejpřínosnější a nadělá víc škody než užitku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sprcha nebo koupel těsně před ulehnutím se zdá uklidňující, ale může snadno narušit spánkový režim. Organismus se na spánek připravuje lehkým poklesem teploty, protože během něj klesá tělesné teplo ještě níž. Horká sprcha tento mechanismus naruší a vaše tělo spolehlivě zmate. Jestli se bez večerní koupele opravdu neobejdete, dopřejte si ji vlažnou a ideálně tak 2 hodiny před ulehnutím. Budete čistí a tělo se může v klidu adaptovat.
Srdeční tep a přibírání na váze

Pokud jste se někdy setkali s tím, že vám po horké sprše bilo rychleji srdce, je pro to zcela vědecké vysvětlení. Teplá voda zvyšuje váš krevní tlak a lékaři upozorňují na skutečnost, že může tělo zahřát opravdu hodně a způsobit tak stres i srdci. A když vás tohle potká navečer, nejspíš strávíte většinu noci převalováním a vrtěním, což povede k dalším zdravotním komplikacím. Minimálně z toho, že budete mít dlouhodobě narušený spánek.


iZdroj fotografie: Pxhere

Dát si vynikající jídlo a následně se uvelebit ve vaně s pěnou, to zní jako perfektní tečka za velmi příjemným večerem. Ve skutečnosti ale právě horká voda po jídle zmate celé vaše zažívání a povede k nabírání váhy. Trávicí systém vyžaduje zvýšený průtok krve do žaludku, zatímco sprcha rozproudí krev po celém zbytku těla. Když se opravdu potřebujete večer opláchnout, počkejte po posledním jídle aspoň 30 minut, ať se tělo „srovná“.

Sbohem, krásné a zdravé vlasy

Sprchování těsně před spaním a následné usínání s mokrými vlasy kondici vašeho porostu nijak neprospívá. Ani důkladnější fénování obvykle nevyžene všechnu vlhkost, a pokud pak vlasy spočívají nehnutě na polštáři, vznikne ideální lehce vlhké prostředí pro množení bakterií. Jednou za čas to není takový problém. Ovšem jde-li o dlouhodobý návyk, povede to nejspíš k podráždění pokožky hlavy, svědění a také vzniku lupů.


iZdroj fotografie: Pxhere

Denní očista celého těla je obvykle žádoucí, ačkoli není nezbytně nutná. Během večera není ovšem záhodno dělat s tělem výrazné teplotní změny a znatelně ho zatěžovat. Stanovte si klidnou rutinu zahrnující například meditaci, večerní procházku a těsně před spaním také už nic nejezte. Není dobré usínat s plným, ale ani s prázdným žaludkem. Sečteno a podtrženo, vyhněte se extrémním situacím, odrazí se na celém průběhu noční regenerace.

Sprchujete se častěji ráno, nebo právě večer?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Na dovolenou bez přebytečných kil: Spolehněte se na Tabatu, pětiminutové cvičení z Japonska, které „je vidět“ téměř okamžitě
Události247.cz
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská ponorka zaútočila na výcvikové středisko ve Lvově: Nečekaný útok Černomořské flotily podtrhává nedostatek pozemní munice
adbz.cz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní