Mozková aktivita umírajícího pacienta prozradila, zda během smrti skutečně probleskne člověku celý život před očima

Pacient ve věku 87 let měl na hlavě elektrody, které mu po vážném pádu monitorují případné záchvaty. Když během léčby zemřel, lékaři zachytili podivnou aktivitu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od úsvitu historie se všechny civilizace zajímají, co se s člověkem děje během smrti. Teď se vědcům poprvé podařilo nahrát umírající mozek a učinili šokující objev. Než odejdeme, opravdu se nám může před očima promítnout celý život. Během nové studie se vědcům podařilo ponořit do posledních chvil života 87 starce a byla uvedena v Frontiers in Aging Neuroscience journal. Muž zemřel na infarkt během léčby epileptických záchvatů.

Mozek si jasně procházel vzpomínková centra

Lékařský tým z Vancouver General Hospital v Britské Kolumbii během smrti nahráli jeho mozkovou aktivitu. Zajímal je hlavně interval 30 vteřin před a po zástavě srdce. Odhalili tím, že před smrtí mu opravdu mohl před očima proběhnout celý život. Mozek totiž vyvíjel stejnou aktivitu, jaká se normálně objevuje během snění nebo procházení vzpomínek. „Touto oscilací může mozek naposledy přehrávat důležité životní události právě těsně před smrti.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Je to podobný úkaz, jak během zážitků blízké smrti,“ uvádí Dr. Ajmal Zemmar z univerzity v Louisville. Ačkoli byly základní mozkové vlny zachyceny už dřív, nebyly moc podrobné a odehrávaly se za jiných okolností. V tomto případě lékaři nevědomky připravili všechny nástroje potřebné k tomu zachytit důkladně mozkovou aktivitu během smrti. Všechno to začalo tehdy, kdy pacient upadl a začal krvácet do mozku.

Naprosto nerušený neurální záznam

Po přijetí do nemocnice se u něj objevily záchvaty a byl připojen na EEG. Během léčby bohužel zemřel a jeho rodina ho nechtěla oživovat. Naštěstí ale svolila ke zveřejnění zachycených dat. Podle Zemmara dovolilo plných 15 minut záznamu jasné nalezení úseku mezi životem a smrtí. „Těsně před zástavou srdce jsme si všimli specifické změny v neurologické oscilaci, tzv. gama oscilace,“ řekl Zemmar. Co se tedy dělo?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Běžně se jim říká mozkové vlny a definují elektrickou aktivitu našeho mozku. Objevuje se v různých frekvencích podle různých úrovní vědomí. V tomto případě ukázal pacientův infarkt drastickou změnu v alfa a gama vlnách. A je dlouho známo, že tyto vlny korelují s přístupem k paměti, sněním, meditací a zpracováním informací. Říkáme tomu také flashbacky. „Spojitost vlnění a kognitivních procesů je u zdravého mozku ověřená.“

První studie a naděje pro truchlící

„Podpora oné představy o životě před očima těsně před smrtí se tedy poměrně nabízí,“ uvádí studie. Je však třeba podotknout, že tento výzkum je první svého druhu, protože takto specifické měření se ještě neobjevilo. Na druhé straně jsme tyto vlny zachytili u krys. To nahrává skutečnosti, že se stejný vzorec projevuje u více druhů. Mozek tohoto pacienta měl navíc další podmínky jako krvácení, otoky a záchvaty, když k záznamu docházelo.

Badatelé nicméně jasně navrhují, že zážitky blízké smrti poskytují podobnou zkušenosti. A náš mozek spouští tyto konkrétní okruhy zcela záměrně. Pro Zemmara je nález redefinicí toho, kdy život a smrt opravdu začínají a končí. A také netruchlit moc hluboce. „Z tohoto výzkumu si můžeme něco odnést. Ačkoli mají naši milovaní zavřené oči a jsou připraveni k věčnému odpočinku, jejich mozek přehrává ty nejkrásnější věci, které kdy prožili.“

Co byste v tomto případě asi viděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články