Možná jste někdy dumali nad tím, jak voní to, co vydechujete. Bohužel ne vždycky můžete spolehlivě stanovit kvalitu svého dechu, i když byste na ni měli brát zřetel.
Existuje několik způsobů, jak poznat, jestli je na čase si vyčistit zuby nebo si aspoň posloužit žvýkačkou či mentolkou. Pokud tedy nejde o chronický zápach z úst, protože tehdy je potřeba navštívit rovnou zubaře nebo doktora. Poměrně jednoduchým způsobem je, když si olíznete vlastní zápěstí a pak si k němu čichnete. To by vám mělo dát docela slušnou představu i kvalitě vzduchu, který vychází z vašich úst a s kterým se ostatní ihned střetnou.
Zápěstí, jazyk a sklenice
Olízněte si vnitřní stranu zápěstí, počkejte asi 5 – 10 vteřin a pak si ke kůži čichněte. Měla by být cítit stejně, jako vás vlastní dech. Jestli se střetnete s mizerným zápachem, může být na vině síra, která pokrývá povrch vašeho jazyka. Bakterie, které stojí za zápachem z úst, se někdy vyskytují na mandlích vzadu v hrdlu. Přejeďte si prstem přes základnu jazyka, počkejte, až prst trochu oschne a přivoňte. Kvalita se může lišit i podle místa v ústech.
Další test připomíná sběr vzorku u doktora. Vezměte prázdnou a čistou sklenici a dýchněte do ní, pak si ji přiložte až k nosu, jako když zkoušíte kvalitu vína, a ostře vdechněte. Tento zápach odpovídá vašim ústům, protože sklenice do něj nic nepřidala. Stejně tak můžete použít čistý plastový sáček, který také nemá žádnou vlastní vůni a budete ho mít nejspíš po ruce. Dýchněte dovnitř a pak v něm důkladně zavětřete.
Gáza a dva druhy škrabek na jazyk
Stejně, jako jste si předtím jezdili po jazyku prstem, zkuste kousek sterilní gázy. Pokud na jejím bílém povrchu spatříte žluté zabarvení, je zápach z úst způsoben vysokou produkcí sulfidů v těle. Stejně tak můžete tento test provést s ubrouskem, gáza se ovšem po namočení nebude trhat a lepit. Úplně stejně funguje i lžíce, proveďte s ní to samé, co dělá doktor, když vám kontroluje krk. Jen pozor na dávivý reflex, pokud na to nejste zvyklí.
Ještě lepší než běžná lžíce je škrabka na jazyk, kterou lze koupit nejspíš v každé drogerii. Bílý povlak na jazyku znamená mnoho odpadu z jídla, bakterie a mrtvé buňky, které se na místě nahromadily. Pravidelné čištění jazyka by mělo patřit běžné ranní rutiny s kartáčkem a pastou. Když se povlaku nezbavíte během několika týdnů, je na místě návštěva doktora. Čistě růžový jazyk je indikátorem parádního zdravotního stavu vaší ústní dutiny.
Více příčin špatného dechu
Zápach z úst může mít více příčin od ledabylého čištění (nebo vůbec žádného) po zubní kaz nebo zánět dásní. Šanci na takovou situaci může zvýšit použití špatného kartáčku a také jeho dlouhodobé používání. Kartáček na zuby měňte ideálně každé 3 -4 měsíce používání. Neméně důležitá je také strava a například dieta zaměřená na hodně proteinů může způsobit tzv. velbloudí dech. K tomu dochází kvůli ketóze, kdy tělo nerozkládá cukry.
Možná jste slyšeli i triku, kdy si dýchnete do ruky, jde totiž o velmi populární gesto. Bohužel to reálně nefunguje, protože fouknutí a mluvení operuje se vzduchem v ústech jinak. Pokud s někým mluvíte, váš dech vychází z plynů, které jsou tvořeny v zadní části úst. Fouknutí do ruky je proto nevypovídající. Každopádně zdravá strava, pečlivá pravidelná hygiena ústní dutiny a výměna kartáčku jsou spolehlivé nástroje, jak se zápachu zbavit.
Troufli jste si na to někdy někoho upozornit? Jaká byla jeho reakce?