Sekundový trik, jak poznat, že vám někdo lže. Bývalý agent FBI prozradil, jak přečíst člověka dříve, než promluví

Jeho úkolem bylo chytat špiony a k FBI se dostal rovnou z řad policie. Pak strávil v úřadu 25 let a pracoval u kontrarozvědky a v oddělení proti terorismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bývalý agent FBI Joe Navarro se stal agentem federálního úřadu pro vyšetřování už v mladém věku 23 let. Jeho specializací se stala neverbální komunikace, tedy detekce a výklad nevyslovených znaků, které vysílá každý člověk na světě. Jde přitom o pozorování řeči těla a projevů jeho chování. Většinu kariéry strávil Joe v oddělení národní bezpečnosti. Jeho kariéra se pak nesla v duchu otázky, jak se dostat do hlavy konkrétnímu cíli a neutralizovat ho.

Nonverbální mýty

Ohledně řeči těla i například mikrovýrazů existuje celá řada zažitých mýtů. Například překřížení paží si mnoho lidí vykládá jako „blokující chování“, jenže jde ve skutečnosti o sebeuklidnění. Lidé tohle provádí v momentě, kdy jsou nešťastní či vystresování a potřebují se povzbudit. Upozorňuje také na to, že ať děláme cokoli, vždycky vysíláme do okolí nějaké informace. Neustále tak o něčem informujeme.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jako lidé jsme obecně poměrně mizerní v tom zjistit klam a lživé chování. Ve své knize rozebírá Navarro několik rozdílné vlastnosti tváře a jejich psychologický význam. Čelo může například odhalovat stres, nos se při rozčilení zvrásní a stejně tak se sevřou lidské rty. Podle tváří a čelistí se dá také usoudit, že někdo se snaží kontrolovat právě tyto projevy. To je pak chvíle, kdy Navarro i ostatní experti zbystří a věnují dalším projevům dotyčného zvláštní pozornost.

Od rukou po chodidla

Je to opravdu o pohledu na člověka a řečení sama sobě „Co ten člověk vysílá?“ Agenti typu Navarra dovedou další pozornost věnovanou osobě predikovat i z tempa a způsobu jeho chůze. I takové obyčejné ruce opřené o boky vysílají celé varianty signálů, odlišné například skrze postavení jednotlivých prstů. Ty tu mohou signalizovat například teritoriální chování, konkrétní pozice palců odhalí například zvědavost člověku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším příkladem je zcela běžné podání ruky. Které může spojit nebo naopak varovat. Navarro se tak dokáže podívat na párek cizinců a popsat, jaké důsledky mělo právě podání ruky na jejich další chování. Věčným tématem je pak „poker face“ a obecně řeč těla u karetních her. Pokud si myslíte, že máte opravdu dobrou pokerovou tvář a nikdo nic neodhalí, raději se podívejte na video a pak na palce. Znáte další nuance lidské řeči těla?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články