Víte, jaká jsou 3 základní pravidla pro přežití v divočině? Pokud se nechcete stát svátečním obědem divokých zvířat, zbystřete

Každý, kdo se vypravuje do divočiny, by měl mít aspoň základní povědomí o podmínkách přežití. Jde o jednoduchá pravidla a vědomí toho, co si rychle opatřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Běžný výlet se může stát otázkou přežití, když se člověk ztratí nebo jej překvapí prudká změna počasí, což se může stát velmi snadno. Stačí také podcenit čas a předpokládat návrat do civilizace ještě za světla, čemuž odpovídají plány a vybavení. Taková osoba často nemá jídlo navíc, teplé oblečení na noc a většinou nikdo nedisponuje pořádnou baterkou. Někdo s sebou může mít spoustu piva, někdo hodně cigaret a revolver, další hodně zápalek.

Základní pravidlo tří pro přežití v divočině

Pro reálnou šanci na přežití je třeba mít na paměti základní možnosti člověka. Můžete přežít 3 minuty bez vzduchu nebo v ledové vodě. Můžete přežít 3 hodiny bez přístřešku či úkrytu, pokud je kolem velmi divoké prostředí. Můžete přežít 3 dny bez vody, pokud jste kryti před nepříjemným počasím. A můžete přežít 3 týdny bez jídla, pokud máte vodu a přístřešek. Z toho jasně plyne, co je dle situace nejdůležitější a jak si svoje šance budovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato pravidla jsou hlavně určena pro outdoorové přežití v divočině, ovšem jsou aplikovatelná na každou situaci, v níž existuje nějaké omezení nebo krize. Není třeba pátrat po zdrojích jídla, pokud je hlavním ohrožením prochladnutí, protože jste v noci spadli někam do vody. Ovšem pokud se klepete zimou a nemůžete se převléknout, usušit a zahřát, rozhodně se to za 3 hodiny nezmění. Jste-li na situaci sami, máte před sebou 3 hodiny života.

Přežití tří minut bez přívodu vzduchu

Jakákoli situace, kdy jste bez kyslíku, je samozřejmě život ohrožující. Pokud máte astma nebo alergii, nikam nikdy nechoďte bez potřebné injekce nebo inhalátoru. Stejně tak je neodmyslitelná kartička s lékařskou informací, která okolí sdělí potřebné údaje. Ještě před rokem 2011 existovaly i volně dostupné epinefrinové inhalátory. Jedna z látek, kterou vyžadovaly pro provoz, ale údajně ohrožovala ozonovou vrstvu, takže zůstaly jen na předpis.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je poměrně jednoduché se začít dusit při obyčejném zaskočení jídla nebo nápoje. V takovém případě je ideální znalost Heimlichova hmatu, abychom mohli ostatním pomoct. Ačkoli nejspíš všichni doufáme, že jednou budeme pro někoho za hrdiny, málokdo má reálný zdravotnický trénink. V takových případech není místo pro pokusy. Slovy Denzela Washingtona z Muže v ohni: „Buď jsi trénovaná, nebo nejsi. Jsi?“ Podobně to shrnul i mistr Yoda.

Klíčové tři hodiny bez přístřešku v divočině

Chystáte-li se na výpravu do divoké přírody, byť jen na krátkou dobu s tím, že budete „za pár hodin zpátky“, má o vašem záměru vědět někdo další. Počasí přináší čím dál tím větší nevyzpytatelnost a slunečná obloha se může zatáhnout během několika minut. Jedna skupina turistů se takhle vypravila na výlet během slunečného dne, nikomu o tom neřekla a nedbala ani varování. Nikdo je nehledal, dokud letadlo v Atlantě nepřistálo bez nich. Těla našli až za rok.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nikdo přesně nezjistil, co se s touto skupinkou stalo, ale podle všeho byli zmrzlí a mokří. Nevrátili se k autu, kterým vyrazili, a nebyli ani schopni rozdělat oheň. Nejspíš by přitom stačilo teplejší oblečení, které by jim dalo víc času dorazit do bezpečí. Většina z nás nejspíš o takových situacích vůbec neuvažuje, ale jen v USA zemře ročně 8 000 lidí, protože nemohou dýchat. To zahrnuje dušení, astma, alergie na jídlo i včelí bodnutí. Tedy naprosto běžné věci.

Na co dalšího se lépe připravit?

Vždycky je lepší mít na paměti, že se doba výletu může protáhnout a že nás prostě může zastihnout nepříjemné počasí. Předpoklad, že se vrátíte například k vozu v dostatečném předstihu, může být opravdu jen vaše přání. Jestli se někam vydáváte na několik dní včetně pobytu v přírodě, seznam toho, co je potřeba pro všechny případy přibalit, bude rapidně narůstat. Navíc nikdy nepoberete víc vody a jídla než na 3–4 dny v divočině.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se dostanete do situace, kdy potřebujete pomoc ostatních, je nejdůležitější, aby někdo další věděl, kde jste nebo aspoň kam jste se vypravili. A také kdy jste se chtěli vrátit. Pokud nikdo neví, že jste vyrazili na horské hřebeny, nebude vás nikdo ani hledat. Po několika dnech to možná někomu začne vrtat hlavou, ale nebude mít nejmenší tušení, kde začít hledat. Mohli jste se vypravit do okolních lesů nebo si koupit letenku do Portugalska.

Stalo se vám někdy, že jste se zasekli daleko od civilizace?

Zdroj: BackCountryChronicles

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články