15 zvláštností o lidském těle, které jsou tak trochu nechutné a děsivé zároveň. Věděli jste, že se v řasách nachází roztoči?

Lidské tělo je skutečně úžasné, ale také trochu záhadné a strašidelné. Toto je 15 zajímavostí o lidském těle, o kterých jste pravděpodobně neměli ani tušení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidské tělo je opravdu úžasné. Umožňuje nám vnímat svět kolem nás, pracovat a bavit se a pohybovat se z místa na místo. Ve skutečnosti lidské tělo vykonává svou práci tak dobře, že o něm většina lidí příliš nepřemýšlí. Proto vás následující fakta pravděpodobně trochu překvapí.

1. Neuvěřitelně rychlí poslové

Zprávy z lidského mozku se po nervech šíří rychlostí až 322 km/h. To je jako nejrychlejší elektromobil na světě.

2. Malé potvůrky na řasách

V řasách máte roztoče. Nazývají se Demodex folliculorum a jde o parazity, kteří žijí na vlasových folikulech. Pokud vás často svědí oči, mají to na svědomí právě tyto malé potvůrky.

3. Velmi dlouhý orgán

Váš trávicí trakt je soustava propojených orgánů, která se táhne od úst až ke konečníku. Celá soustava je dlouhá přibližně devět metrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Vyvíjíme se od zadku

Při vývoji lidského embrya se nejprve vyvine řitní otvor. Člověk patří do skupiny živočichů nazývané druhoústí (Deutorostomia). Když se embryo vyvíjí, vytváří se nejprve otvor zvaný prvoústa. Ten se u druhoústých následně mění na řitní otvor a až poté se na opačné straně prolomí druhý otvor – ústa.

5. V průběhu života ztrácíme kilogramy kožních buněk

Každou hodinu člověk uvolní asi 600 000 částeček kůže, což odpovídá váze 1,5 kilogramu ročně. Do 70 let věku člověk ztratí asi 105 kilogramů kůže. To je jako váha nadprůměrného kulturisty.

6. Plný bazén slin

Průměrný dospělý člověk denně vyprodukuje až dva litry slin. To je dost na to, aby za celý život naplnil dva plavecké bazény.

7. Špinavá břicha

Říkala vám někdy maminka, abyste si umyli vnitřek pupíku? Měla k tomu dobrý důvod. Průměrný pupík je plný velkého množství bakterií – přesněji až 67 různých druhů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Chuť tělo rozliší rychleji, než mrkne

Tělo dokáže rozpoznat chuť za 0,0015 sekundy, což je rychleji než mrknutí oka. Chuťové pohárky přitom nejsou pouhým okem vůbec viditelné; malé hrbolky, které na jazyku vidět jsou, jsou ve skutečnosti papily, na jejichž vrcholu spočívají chuťové pohárky.

9.  Syndrom explodující hlavy

Někteří lidé trpí tzv. syndromem explodující hlavy, jinak zvaným občasný lebeční smyslový šok, který způsobuje, že dotyčný při usínání nebo krátce po probuzení slyší hlasitou ránu. Tento zvuk připomíná explozi bomby či silnou ránu do činelu. Nejde o bolestivý vjem, přesto může být tento pocit děsivý. Není jasné, co ho způsobuje, ale podle některých odborníků může hrát roli úzkost a stres.

10. Máslový mozek

Látka, ze které je váš mozek vyroben, není taková, jak si možná myslíte. Pravděpodobně si ho představujete jako poměrně pevnou hmotu, jako mokrou hlínu nebo houbu. Ve skutečnosti je však mozek měkký jako rozpouštějící se máslo.

iZdroj fotografie: Pixabay

11. Kosti pevnější než ocel

Kost je pětkrát pevnější než stejně široká ocelová tyč, ale je křehká a při nárazu se může zlomit. Největší kostí v lidském těle je stehenní kost. Udrží třicetinásobek hmotnosti lidského těla.

12. Balónek naplněný krví

Když umíráte, vaše krev se pomalu přesouvá směrem ke spodní části těla. Tomu se říká hypostáza, která způsobí, že vaše tělo nabobtná a změní barvu na červenofialovou, jak se v něm zvyšuje tlak. Z vašeho těla se v podstatě stane krví naplněný balón, který je připraven prasknout.

13. Velmi výkonná pumpa

Když už mluvíme o krvi, průměrné srdce pumpuje krev pod tlakem, který je dostatečně vysoký na to, aby v případě prasknutí tepny krev vystříkla devět metrů přes celou místnost.

14. Prsty nemají svaly

Prsty nemají svaly, které by umožňovaly pohyb. Šlachy v prstech se ve skutečnosti pohybují pomocí svalů předloktí.

15.  Svítíme ve tmě

Lidé jsou bioluminiscenční. Podle japonské studie z roku 2009 lidé vydávají světlo. Svítíme ale příliš slabě na to, aby to bylo lidské oko schopno zachytit.

Zdroj: News24

Která zajímavost o lidském těle pro vás byla největším překvapením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články