Zajímavé zjištění vědců: První Američané měli domorodé australské geny

Domorodí Jihoameričané sdílí svou DNA s domorodci pocházejícími z Oceánie. Roli hraje ledové spojení s Asií.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Během poslední doby ledové přecházeli lovci a sběrači po starověkém Beringově ledovém mostě, respektive zamrzlém Beringové průlivu, který spojuje Asii se Severní Amerikou. A tehdy si sebou nesli také jednu drobnost – kousky genetického kódu australských předků, na což upozornila nová studie. Během dalších generací pak tito lidé a jejich potomci putovali dále na jih, až se dostali do Jižní Ameriky.

Přenos genů přes půlku planety

Dokonce i dneska, více jak 15 000 let poté, co první lidé překročili Beringův průlin, lze jejich potomky s australskými geny najít na pobřeží Jižní Ameriky a v oblastech Amazonie. Velkou část této historie ovšem vymazal proces kolonizace, ovšem genetika je při jejím odhalování silným spojencem a pomáhá odkrývat historii vývoje populace. Nový výzkum navazuje na dřívější práce, které byly publikovány v roce 2015.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ty ukázaly na skutečnost, že dávní i současní obyvatelé Amazonie sdílí specifickou část genetického kódu, která se jmenuje Ypikuéra nebo Y signal. Ta je spojuje se skupinou obyvatel v Jižní Asii, Austrálii a Melanésii, což je souostroví v oblasti Oceánie. Tato genetická spojitost vyvedla hodně vědců z míry a zatím zůstává jednou z nejzajímavějších událostí historie, současně také nejméně prozkoumanou, uvádí nová studie na toto téma.

Další výzkum Y signálu skrze Brazílii a Španělsko

V rámci dalšího průzkumu tohoto fenoménu prozkoumali vědci největší databázi genetických dat od 383 původních obyvatel z různých oblastí Jižní Ameriky. Cílem bylo zjistit přítomnost podobné spojitosti s Australoasiany nebo skupinami lidí z výše zmíněných Oceánských oblastí. Hlavně tedy, jestli tyto skupiny sdílí více s Austrálii nebo jiní domorodí Američané. Ti, kteří jsou blíže Austrálii, jsou potomci prvních Američanů a australských předků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Původní Američané a příchozí s australskými kořeny se setkali před více než 15 000 lety. Studie podle očekávání potvrdila předchozí nálezy australoasijského genetického kódu a spojení s Karitiana a Suruí, domorodci v Amazonii. Nová analýza přinesla také velké překvapení: genetické spojení bylo také nalezeno u lidí z Choruna z Peru, domorodou skupinou s předky na pobřeží Pacifiku. Spojení Asie a Ameriky je známé, ovšem cesta DNA až z Austrálie je zcela nový rozměr.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články