Jediný svého druhu: Adam Rainer se narodil jako trpaslík, zemřel ale jako obr

Život občas píše velmi zajímavé a zvláštní příběhy. Není pochyb o tom, že příběh Adama Rainera patří mezi ně.

Adam Rainer i Zdroj fotografií: Public Domain
                   

Životní osudy některých lidí jsou opravdu pozoruhodné a mohou se vymknout všem obvyklým pravidlům. Jedním takovým příkladem je příběh Adama Rainera, muže, jehož tělesný vývoj byl jedinečný a neobvyklý. V historii se narodilo dosti zajímavých lidí. Od trpaslíky po obry, jedince s několika končetinami nebo nejrůznějšími chorobami. Adam Rainer byl však pouze jediný svého druhu. Narodil se v rakouském Grazu na přelomu 19. a 20. století a na první pohled nebylo na jeho vývoji nic zvláštního. Na začátku se vyvíjel podobně jako ostatní děti, brzy se ale jeho růst zastavil na 135 centimetrech. 

Trpaslík, který trpěl

První zvláštností na tomto případu byla skutečnost, že jeho rodiče byli naprosto obvyklé výšky. To u lékařů samozřejmě vzbudilo mnoho otázek, ale i znepokojení. Adam Rainer byl natolik malý, že ho vojenská komise v době první světové války nepřijala do služby a to i přes to, že se dobrovolně přihlásil. Lékaři Adamovi nakonec diagnostikovali nanismus, takzvaný stav trpasličího růstu. Smutný Adam probrečel mnoho nocí a nepřál si nic jiného, než vyrůst. Jeho přání se mu splnilo, ale rozhodně ne takovým způsobem, jakým si představoval. 

Z trpaslíka obrem

Po dosažení věku dvaceti jedna let začal náhle růst znovu, což bylo něco naprosto neobvyklého. Jeho tělesný růst byl extrémně rychlý, a za dalších deset let se z trpaslíka proměnil na obra. Jeho výška narostla z původních 135 centimetrů na impozantních 235 centimetrů. Lékaři si tento jev nedokázali vysvětlit. Náhlý růst se v minulosti u pár jedinců projevil, ale to, aby se z trpaslíka stal náhle obr, to historie ještě nikdy nezažila. Jak už to při obrovské výšce bývá, vážou se na ni i vážné zdravotní problémy. Ty u Adama byly umocněny tím, jak extrémně rychlým způsobem se jeho tělo změnilo. 

Záhada, která má vysvětlení

Adam Rainer trpěl akromegalií, což je vzácná hormonální porucha, která způsobuje nadměrný růst kostí a tkání. Během svého života podstoupil chirurgický zákrok na odstranění hypofyzárního nádoru, který tuto poruchu způsoboval. Po operaci se zdálo, že jeho růst ustal, ale později znovu začal růst, i když již pomaleji. Jeho zdravotní stav se stále zhoršoval, ztratil zrak a sluch v levém uchu a kvůli deformované páteři byl upoután na lůžko. Adam Rainer zemřel ve věku 51 let. Dodnes je považován za jediného známého člověka v lékařské historii, který za svůj život prošel tak neobvyklým vývojem, a to z trpaslíka na obra.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články