Vyřešení staleté debaty vědců. Byl odhalen vliv anestezie na lidské vědomí

V životě lidském se nachází několik hezkých momentů, ale není lepšího pocitu než dojít k výsledku nějakého dlouholetého vědeckého bádání, pro vědce určitě. Po značnou část svého života se snaží objasnit celé řady záhad, tajemství a dalších věcí, které souvisí s lidmi, jejich životem a činností.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V nedávné době vědci zjistili, že výstřel do struktur buněčných membrán způsobuje ztrátu vědomí mozku z anestézie. Byla tak vyřešena dlouholetá záhada většiny vědců, jež se o tuto oblast zajímají.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Anestezie je při řada zákroků zcela nezbytná

Záhada vyřešena

Oblast medicíny, chirurgie, by byla zcela nemyslitelná bez celkové anestézie. Je tedy velkým překvapením, že navzdory své 175leté anamnéze lékařů, nejsou lékaři a vědci z celého světa schopni vysvětlit, jak mohou anestetika ovlivňovat činnost vědomí pacienta v bezvědomí. Nová studie společnosti Scripps Research, která byla publikovaná před pár dny ve sborníku Národní akademie věd (PNAS), toto dlouhodobé lékařské tajemství řeší a poodhaluje.

Lipidy a změna vědomí

Vědci pomocí moderních mikroskopických technik, nanomateriálu a chytrých experimentů v živých buňkách a ovocných muškách ukazují, jak shluky lipidů v buněčné membráně slouží jako chybějící průchod ve dvoudílném mechanismu. Dočasné vystavení anestézii způsobuje, že se lipidové shluky přesunou z uspořádaného stavu do neuspořádaného a poté znovu zpět. Tato aktivita vede k množství následných účinků, které ve finále způsobí změny vědomí.

Vědecká dvojice

Objev chemika Richarda Lernera a molekulárního biologa Scotta Hansena, vyřešil staletou vědeckou debatu, která dodnes neměla východisko. Anestetika jednají přímo na buněčných membránách, které se nazývají iontové kanály. Mohou tak jednat na membráně, která signalizuje buněčné změny novým a nečekaným způsobem. Téměř 5 let plných experimentů, hovorů, debat a výzev, vedlo k tomu, že vědci dospěli k závěru, že se jedná o dvoustupňový proces, který začíná v membráně duo.

Pro další funkce mozku

Anestetická porucha nařídila lipidovým klastrům uvnitř buněčné membrány iniciaci signálu. Lerner tvrdí, že se domnívají, že není pochyb o tom, že tato nová cesta je používána i pro jiné funkce mozku nad rámec vědomí. Díky tomu dochází k dalšímu poznávání tajemství mozku. Vědec Lerner je člen Národní akademie věd, je bývalým prezidentem Scripps Research a zakladatelem Supps Research´s Jupiter na Floridě. Jeho kolega Hansen je předním docentem ve stejné společnosti.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Anestezie nás může určitým způsobem ovlivnit

Chirurgické divadlo

Etherova schopnost vyvolat ztrátu vědomí byla poprvé prokázána na pacientovi s nádorem ve Všeobecní nemocnici v Bostonu v roce 1846. Odehrálo se to v rámci chirurgického divadla, které se později stalo známým jako Ether Dome. Je tedy jasné, že současný objev je opět krok vpřed a může medicíně pomoci lépe poznat tajemství lidí a jejich mozku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články