Novorozenec se koupal v krvi, mateřském mléce a alkoholu: Metody výchovy, které dnes považujeme za absurdní

Metody pro výchovu miminek, které byly používány v minulých časech, jsou pro mnoho dnešních lidí absurdní a nepředstavitelné.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V minulých dobách porod i péči o dítě provázelo hodně přesvědčení a pověr. Používaly se různé praktiky, které by nám v dnešní době přišly absurdní. Prováděly se rituály, exorcismus, ochrany vůči duchům a mnoho dalšího. Jednání těmito způsoby po sobě zanechalo spoustu zajímavých důkazů.

Jak probíhala první koupel dítěte?

První koupel dítěte měla především rituální význam. Krev se považovala za nečistou. Koupání prováděla porodní asistentka ve speciální koupací misce, do které se nalilo několik ingrediencí. Nejprve matčina zakrvácená košile, poté mateřské mléko, víno a případně kořalka. Zároveň se do misky vhodila mince, aby dítě zbohatlo. Tyto praktiky bývaly zcela běžné, avšak vyskytlo se i mnoho drastičtějších způsobů, které mohly dětem způsobit vážná onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po koupeli bylo dítě natřeno máslem, tukem nebo olejem, poté přebaleno různými oděvy, což způsobilo menší odvětrávání pokožky dítěte a mohlo vést k dalším onemocněním nebo infekci. Miminka byla v přetopených místnostech v kolébce a výměny plenek byly omezeny na 2-3 denně. Podle tehdejší lékařské zprávy z rolnické rodiny bylo nemluvně často ponecháno doma, protože rodiny neustále pracovaly na poli.

Nezáleželo na tom, kdy a kde byla vylita voda na první koupel dítěte. Nalévat ji po západu slunce bylo však zakázané, jelikož toho mohli využít zlí duchové nebo čarodějnice. Nesměla se nalévat do žádného místa, kde se po ní šlapalo.

Miminka strávila spoustu času v kolébce

Kolébka se používala do jednoho a půl roku věku dítěte. Bylo velmi důležité, aby miminko v noci usnulo, protože celá rodina musela druhý den pracovat a bylo nutné se vyspat. Nebylo taktéž vhodné navštěvovat dítě po západu slunce, aby se jim nebraly sny. Spousta rodičů našla radikálnější řešení. Ze sušené makové slupky uvařili makový čaj, a ten pak dali dítěti, aby lépe spalo. Bylo však nutné dbát na dávkování. Nadměrné množství mohlo mít katastrofické následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozmazlenost a její určování

Pokud se dítěti něco nepovedlo, například zvracelo nebo hodně plakalo, bylo považováno za rozmazlené. Ze zhoršení chování byly viněny především porodní asistentky, které údajně způsobily dětem zdravotní komplikace. Dále se pokládaly za vinu některé pohledy, které se považovaly za čarodějnictví. Malé děti byly koupány ve vodě s dřevěným uhlím, aby se zabránilo těmto údajným kletbám.

Také se předpokládalo, že kožní problémy batolete musí počkat, dokud se samy nevyléčí. To často vedlo k potížím. Věřilo se, že to vše způsobila návštěva menstruující ženy. Plíseň v ústech byla zřejmě způsobena matčiným špatným mlékem. Tyto situace se lidé snažili vyřešit např. pitnou vodou s koňské tlamy, a dokonce i psími výkaly smíchanými s vápnem. Několik drastických metod bylo praktikováno v dalších různých situacích, o kterých by se nám dnes ani nesnilo.

Dokážete si nějaký z těchto způsobů představit v dnešní době?

Zdroj: TheScientist
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články