Vakcína proti covidu-19 nemá vliv na plodnost člověka. Samotné onemocnění ho mít ovšem může, hlavně u mužů

Badatelé se nově podívali na tvrzení, že vakcíny proti covidu-19 ovlivňují lidskou plodnost. Což je často uváděný důvod, proč s očkováním minimálně váhat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Studie vydaná v American Journal of Epidemiology a vedená Boston University School of Public Health (BUSPH) nenašla mezi vakcínou a nižší plodností žádnou souvislost. Analýza ovšem potvrdila souvislost mezi poklesem mužské plodnosti a samotnou nákazou covidem-19. „Mnoho jedinců v produktivním věku uvedlo obavu o svou plodnost jako jeden z důvodů, proč se nechtějí nechat očkovat,“ uvedla doktorka Amelia Wesselink.

Při klasickém způsobu početí

„Náš rozbor ukazuje zcela poprvé, že vakcína proti covidu-19 aplikovaná u některého z partnerů nesouvisí s plodností celého páru, který se snaží počít pohlavním stykem. Doba potřeba k otěhotnění byla velmi podobná bez ohledu na očkovací status.“ Výzkum byl proveden na základě dat z průzkumu plodnosti, očkování proti covidu-19 a prodělání nemoci. Konkrétním průzkumem byla na škole vytvořená Pregnancy Study Online (PRESTO).

iZdroj fotografie: Pxhere

Zúčastnilo se 2 126 žen z Kanady a Spojených států, které poskytly informace o svých zdravotních stránkách a životním stylu. Další složkou byly také vlastnosti a další data týkající se jejich partnerů. Data byla sbírána od prosince roku 2020 do září 2021. Účastnice byly v rámci studie nadále sledovány až do listopadu 2021. Plodnost těch žen, které měly aspoň jednu dávku vakcíny, nebyla nijak odlišná od účastnic zcela neočkovaných. To samé u mužů.

Jeden z důvodů vyvrácen

Očkování proti covidu-19 tak na plodnost ani jednoho z pohlaví žádný vliv nemá. Nicméně i když vakcína toto neovlivňuje, samotná nákaza koronavirem bohužel ano. Tým vědců zjistil nižší plodnost u mužů, kteří byli během předchozích dvou měsíců pozitivně testováni na covid-19. Tento závěr se shoduje s dalšími studiemi, které se soustředily na to, jak může covid-19 ovlivnit mužský penis a varlata. Souvislost tu tedy bohužel existuje.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Tato data opět poskytují důkazy, že vakcína proti covidu-19 nesnižuje ani jednomu z partnerů šanci na početí,“ konstatuje doktorka Lauren Wise, profesorka epidemiologie na BUSPH. Struktura studie, velký vzorek populace a geografická heterogenita jsou jejími silnými stránkami. Stejně tak jsme byli schopni kontrolovat mnoho proměnných, jako například věk, socioekonomický status, zdravotní stav, zaměstnání nebo stres.“

Jakých dlouhodobých dopadů jste si po prodělání covidu-19 všimli?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články