Co se děje ve vašem mozku po sexu? Nedílná součást lidského života přináší řadu podivností, nad kterou i vědcům zůstává hlava stát

Soulož může kromě příjemných chvilek přivodit spoustu podivných reakcí nebo pocitů, o kterých jste dřív ani nevěděli, že je máte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sex má na naše tělo – a hlavně mozek – spoustu podivných účinků. Kolikrát se po něm cítíte jako „sjetí“ nebo si pohraje s vaší pamětí. Pochopení těchto efektů vám může pomoct logicky je zpracovat a uvědomit si, že jde právě o následek soulože. Přirozeně ne každý reaguje na tuto aktivitu stejně. Společné je ovšem to, že sex způsobuje produkci mnoha hormonů ovlivňujících naše tělo způsoby, které by nás ani nenapadly.

Rozkoš v mozku, nikoli v těle

Základní skutečností je totiž to, že se díky sexu necítí dobře naše tělo, ale primárně náš mozek. Ostatně všechno, co děláme, má vliv právě na náš mozek. Ten poskytuje reakce a kontroluje naprosto všechny naše funkce – pohyb, myšlenky, osobnost, emoce a pocity. V první řadě tělo po sexu vyloučí oxytocin. Právě on poskytuje onu příjemnou únavu po orgasmu, kdy se chceme zachumlat a usnout. Tento hormon v nás vyvolává pocit propojení s osobou, se kterou jsme se právě spojili tělesně.

Ovlivňuje rovněž práh bolesti, stresu a další faktory, které bychom jinak při sexu také zažívali. Tento hormon je zkrátka na pár chvil smaže. Další na řadě je dopamin, hormon spokojenosti. Ten je vylučován během příjemného sexu a mozek zasahuje hlavně během vrcholu. Dává pocit euforického cíle, odměny. Dopamin hraje roli i v závislostech, protože říká mozku: „Hele, tohle bylo krásné, musíme to někdy provést znova a zase se cítit tak dobře.“

Nevím, nepamatuju si to

Některé sexuální radovánky si člověk pamatuje skoro pohyb od pohybu, další má naprosto zamlžené. Tohle má na svědomí hipokampus, část mozku spojená právě s pamětí. Podle kontextu konkrétního styku může tuto vzpomínku buď zostřit, nebo naopak totálně rozmazat. V Austrálii podnikli například studii se 6 000 dospělými lidmi a ukázalo se, že osoby s větší sexuální frekvencí měly mnohem výkonnější krátkodobou paměť.

Orgasmus nám taky umí dočasně vypnout určité části mozku. Skutečně silný orgasmus například deaktivuje orbitofrontální kortex, který odpovídá za naše rozhodnutí. Během vrcholu si tak doslova nemusíme být vědomi toho, co děláme. Podle odborníků je to na několik vteřin skoro mimotělní zážitek. Sex v nás zkrátka probouzí stránky, o kterých nemáme tušení, a i pouhá společnost někoho, kdo nám takovou zkušenost způsobil, může působit jako droga.

Zdroj: Bustle

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články