Pijete ráno šálek kávy? Nepříjemná pravda, co všechno se s vaším tělem děje za pár minut a hodin po konzumaci

Káva je pro mnohé z nás více než jen nápoj. Je to rituál a neodmyslitelná část našeho dne, obvykle hlavně ranní rutiny. S naším tělem se po vypití kávy doslova dějí divy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Černá tekutina v šálku, ze kterého stoupá pára. Kolik jen reklam začíná tímto uklidňujícím motivem a láká na chvíli pohody a klidu? Ať už si takový šálek užíváte sami potichu a v soukromí, nebo jako součást snídaně s rodinou, je káva vždycky dobrý nápad. Provází nás také na setkáních s přáteli i obchodních jednáních. Tento nápoj má na naše tělo různé účinky, které se projeví jak dlouhodobě, tak už krátce po konzumaci.

První desítky minut kávy v systému

Během prvních minut po vypití vstupuje kofein do našeho krevního řečiště. S tím souvisí zvýšení krevního tlaku a taky pulsu, srdce se zkrátka rozjede. Během dalších deseti minut ucítíme rostoucí soustředěnost a obecně jsme nabuzení. Máme větší šanci na nalezení řešení problémů a dobře nám jde rozhodování včetně toho obtížného. Ostatně proto se káva stala hlavním nápojem na pracovištích a pro mnoho lidí už je doslova palivem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zatím co nárůstá naše soustředěnost, kofein se dostává také k adenosinovým receptorům v mozku. Navázání na ně způsobí, že jsme odolnější proti únavě. Když od vypití kávy uplyne půl hodiny, tělo začne produkovat adrenalin. To může také způsobit ostřejší vidění, protože se rozšíří oční zorničky, i když jen trošku. Dalším krokem je zvýšení hladiny serotoninu v těle. Zlepšují se funkce neuronů odpovědných za motoriku, máme dočasně posílené svaly.

Následující jednotky hodin

Asi čtyři hodiny po konzumaci kávy může tento nápoj ovlivnit rychlost toho, jak naše buňky uvolňují energii. Když k tomuto efektu dojde, tělo začne rychleji rozkládat tuky – i tehdy, pokud se nehýbete. Kofein stimuluje žaludek a podporuje vyšší produkci trávicích šťáv. Šest hodin po vypití kávy se projeví také diuretický (močopudný) efekt, dojde tedy ke zvýšené tvorbě moči.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě samotné vody přijde naše tělo i o některé základní minerály a vitamíny. Tato ztráta může vést k lehké nerovnováze v metabolismu vápníku. Na rozdíl od čajů se lze kávou předávkovat. Přílišné množství kávy při absenci jiných nápojů může snadno vést k narušení spánku či problémům se zažíváním. Kofein sám je navíc návykový, jeho nedostupnost se projevuje abstinenčními příznaky.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články