Nikdy nechoďte spát naštvaní. Pokud s vámi při usínání cloumá vztek, likvidujete své zdraví. Dopady jsou devastující

Nosit si večer do postele hlavu plnou vzteku je jedna z nejškodlivějších věcí, jakou můžeme sami sobě udělat. Když jsme vzhůru, máme šanci negativní emoce zpracovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když je ale necháme, aby se nás držely až do noci, zaměřujeme se na ně mnohem víc, protože nemáme jiné podněty. I drobná šarvátka nebo nedorozumění se tak může během nočního odpočinku změnit v dokonalé Shakespearovo drama. Stres a výrazné pocity jsou totiž známými spouštěči základního „uteč nebo bojuj“ módu, což v nás vyvolává jasnou fyzickou reakci. Usínání a vytrvání ve spánku je v tomto stavu výrazně náročnější.

Likvidace spánku a zdraví

Samotný narušený spánek by možná nebyl takovým problémem, ovšem důsledkem bude pravděpodobně únava, která povede ke střádání dalšího vzteku. Kvůli hněvu jste špatně spali, takže jste naštvaní na dvě věci – tedy na tu původní a taky na trvající únavu. Vytváříte tak uzavřený kruh, který nikdo nechce, a bez vlastního přičinění ho nejspíš nepřerušíte. Normálně totiž spánek stabilizuje vaše emoce, takže se s případným výkyvem můžete další den bez potíží vyrovnat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jenže výrazný vztek může tento proces snadno nalomit kvůli vypouštění dalších stresových hormonů. Budete tak více podráždění a dost pravděpodobně opět naštvaní i kvůli drobnostem, které by vás jinak vůbec nevykolejily. V delším horizontu může takto nastartovaná tendence vést až k nespavosti, neklidnému spánku coby návyku a nočním můrám. Při absenci konkrétní změny se pak schyluje k dalším zdravotním potížím jako třeba depresím.

Velmi špatně se zapomínají

Podle různých studií je mnohem těžší špatné emoce zapomenout. Navíc snadno „přerazí“ to, že jsme byli s něčím spokojení nebo se hodně zasmáli. Znáte to, jak jeden negativní zážitek dokáže zkazit celou atmosféru například oslavy? Tohle platí i pro spánek, ostatně už jsme řekli, že celý cyklus začíná jednou drobnou hádkou nesenou až do postele. Mozek totiž během spánku emoce zpracovává a ukládá – a taky je zvětšuje, a to včetně problémů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Negativní emoce je velmi snížena, pokud po ní zůstanete ještě nějakou dobu vzhůru. Jakmile se skrze spánek uloží, zbavíte se jí mnohem obtížněji. Večer je také vrcholem intimity a přítomnost negace ničí schopnost upřímnosti. Taková konstelace na sebe snadno naváže uzavřenost a vytvoří negativní vzorec. A když nedorozumění nechcete vyřešit a jen ulehnete, ukazujete tím druhé straně, že vám jde o pochybnou víru, a ne o udržení zdravého vztahu.

Kdy naposledy jste se cítili i po dlouhém spánku unavení?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Důležitost vitamínu C nelze popřít. Takhle vám tělo včas dává najevo, že ho má nedostatek
Události247.cz
Události247.cz
Rusové napadli specifickým způsobem další zemi. V minulosti čelilo útoku i Česko
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Obrněná auta slaví 120. narozeniny. První pokusy vozidel dnes působí takřka křehce
adbz.cz
adbz.cz
3+1 šikovných triků s vysavačem, které používají i v luxusních hotelech