Vědecké záhady, které dosud nikdo nevyřešil

Svět je plný záhad, nad kterými si zatím věda bez ohledu na konkrétní disciplínu láme hlavu. Někdy jsou to konkrétní jevy, jindy spíš možná filosofické otázky trápící lidstvo.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

„Vědět znamená vědět, že nevíte nic,“ prohlásil kdysi Aristoteles, možná nejskloňovanější řecký filosof. A přestože díky vědě toho víme dneska mnohem víc než Řekové, dost možná jen odhalujeme, kolik toho ve skutečnosti nevíme. Mystéria z mnoha okruhů a směrů nás trápí dodnes, ať už se jedná o zcela konkrétní případy, nebo spíše abstraktní rovinu, u které se mnoho vědců stále jen škrábe na hlavě a neví, co s ní.

Pár problémů vesmíru

O vesmíru víme pár věcí – že je nekonečný, že je zaplněný černými dírami a když o něm přemýšlíme, může nás z toho bolet hlava. Jedna z věcí, které nevíme, je, jak vlastně začal. Na tomhle si vylámal zuby i takový génius jako Stephen Hawking. Brilantní mozky dumaly, jestli vůbec počátek má a jestli tu prostě nebyl vždycky. Když už jsme zmínili černé díry, ty jsou kapitolou samy pro sebe.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jsou to objekty natolik masivní a se silnou gravitací, že neunikne ani světlo. Kvůli tomu ovšem nemáme jakékoli informace z jejich vnitřku. Podle Hawkinga informace zevnitř mohou vlastně ležet venku na horizontu události, takže by teoreticky měly být přístupné. A stejně jako si lámeme hlavu s počátkem, nevíme taky, kam vesmír směřuje a jak skončí. Víme, že život na Zemi nemůže trvat věčně, protože Slunce jednou zemře, ale otázkou je, jak vesmír zanikne.

Otázky života a smrti

Máme na mysli život obecně, nejen ten lidský. Víme, jak život funguje, jaké jsou základní stavební jednotky, jak se na počátku rozvíjel. Jenže jak vlastně vznikl, je pořád trochu záhadou a vědci se ani neumí shodnout na tom, která věda by měla vlastně poskytnout odpověď právě na tento typ otázek. Existují i varianty o přenosu odněkud z vesmíru skrze asteroid, jenže to jen přesouvá původní problém do jiné oblasti, o které toho víme ještě méně.

iZdroj fotografie: Pixabay

S počátkem nevyhnutelně přichází také konec a tady je věda opět v koncích.  Kdokoli, kdo zemřel a vrátil se, vlastně skutečnou smrt nezakusil. Nebo ano? Rozhodně takoví lidé nezažili permanentní smrt. Otázka tedy zůstává: existuje po smrti nějaká existence, ze které už se nevracíme? Vyšetřování je velkou výzvou, protože z „onoho světa“ se nikdo nevrací. Někteří vědci přitom stále tvrdí, že posmrtný život už je ověřenou skutečností, jiní tvrdí pravý opak.

Zdroj: Reader’s Digest

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články