Vědci z univerzity v Granadě jsou průkopníky v oblasti termografie a také v její aplikaci v psychologických oborech.
Termografie je technika založená na snímání tělesné teploty a jejích změn. Když nějaká osoba lže, projevuje se „Pinocchiův efekt“, tedy zvýšená teplota kolem nosu a ve vnitřním koutku oka. Když se snažíme o nějaký výrazný duševní výkon, teplota naší tváře poklesne, a pokud nás zachvátí úzkost či panika, naopak stoupne. Termografie se přirozeně neomezuje jen na lidské tělo, využívá se v různých odvětvích průmyslu, stavebnictví i medicíně.
Od kamer po špičku nosu
Asi nejznámějším příkladem termografie jsou termokamery, které měří například tepelnou ztrátu v budovách. Tento obor vznikl v Americe během druhé světové války, když bylo záhodno najít protivníka během noci a vznikly přístroje pro noční vidění. Vědci z Granady aktuálně zkoumají propojení teplotních jevů s těmi psychologickými, což je dovedlo k mnoha zajímavým zjištěním a závěrům. Například k detekci vzrušení a sexuální touhy u obou pohlaví.
A pohlaví je tu myšleno i doslova, protože teplota se zvyšuje v hrudi a genitální oblasti, a to ve stejný čas u mužů i žen. Týká se to i případů, kdy ženy tvrdí, že vzrušené nejsou, případně jenom lehce. Dalším prvkem je pak už zmíněná změna teploty tváře při úkolech náročných na přemýšlení. Sem patří například matematické úlohy, výslechy a soustředění obecně. Zajímavá je ovšem především termografie v oblasti detekce lhaní.
Pinocchiův nos není jen metafora
Ne, nos lhářů neroste jako u pohádkové postavičky, k určitým změnám u něj však dochází. Pokud lžeme ohledně našich pocitů, roste teplota kolem našeho nosu. Navíc se v obou hemisférách mozku aktivuje tzv. insula či insulární kortex. Tato část je aktivní pouze tehdy, pokud zažíváme skutečné pocity, a funguje jako detektor a regulátor tělesné teploty. Proto existuje silná negativní korelace mezi její aktivitou a růstem teploty konkrétních částí těla.
Čím aktivnější je insulární kortex, tím nižší je změna teploty a naopak, uvádí vědci. Termografie je velmi dobře aplikovatelná při detekci konkrétních emocí, protože jejich tepelný vzorec je odlišný. Další aplikací je možnost odhalení tepelných vzorců v celém těle, což je velmi užitečné pro programy ve fitness a pro hubnutí. Stejně tak se pomocí takových měření dají diagnostikovat poruchy příjmu potravy, jako je třeba anorexie.