Vědci našli mozkové centrum, ve kterém dochází k hlubokému potlačování bolesti

Lidé mají od přírody tendenci k potlačování bolesti, kterou nám někdo způsobil nebo jsme si ji způsobili sami. Tento přístup samozřejmě není zdravý, protože potlačovaná bolest se hromadí a v budoucnu nám může způsobit velkou šlamastiku v podobě psychických nebo zdravotních problémů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Naštěstí se této oblasti věnují vědci z celého světa a snaží se tak zjistit, kam se potlačovaná bolest ukládá. Možná tak jednou přijdou i na to, jak shluk utlačené bolesti odstranit a žít spokojený a šťastný život.

Pryč s bolestí

Výzkumný tým vědců našel malou oblast mozku u myší, která může hluboce ovládat pocity bolesti zvířat. Vzhledem k tomu, že se od zvířat v mnohých věcech nelišíme a mnohé vědecké výzkumy jsou založené právě přes zkoumání zvířat, je možné, že výsledky budou aplikovatelné i pro nás, lidi. Toto mozkové centrum, které vědci objevili, potlačuje bolest. Nachází se v oblasti, o které by si nikdo nemyslel, že se v ní proti bolestivé centrum bude nacházet, tedy v amygdale. Amygdala je často považována za domov negativních emocí, myšlenek a odpovědí. Je to centrum bojových a rychlých reakcí a celkově úzkosti.

Zvládne to samo

Podle významného profesora neurobiologie lidé věří, že v mozku musí existovat místo pro úlevu od bolesti. Otázkou ovšem stále zůstává, kde se toto místo pro potlačení bolesti nachází. Existuje totiž velké množství míst, které bolest zpracovávají, nicméně pro zastavení bolesti je nutné všechna tato místa vypnout. Místo, které vědci objevili, je schopné bolest vypnout a zastavit samo.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V každé části mozku probíhají jiné procesy
ANKETA: Potlačujete bolest?
?
?
?

Lidé jako myši

Výzkum je pokračováním předchozího výzkumu ve Wangově laboratoři, která je zaměřena na neurony, které bývají potlačovány obecným anestetiky. Ve studii z roku 2019 bylo zjištěno, že celková anestézie podporuje spánek s pomalými vlnami aktivací supra optického jádra mozku. Spánek a bolest jsou ovšem oddělné, což je důležité vodítko, které směřuje k novému zjištění.

Až 16 zdrojů bolesti

Vědci také zjistili, že celková anestezie aktivuje specifickou podskupinu inhibičních neuronů v centrální amygdale. Myši mají relativně větší centrální amygdalu než lidé, nicméně výše zmíněný profesor Wang nemá důvod si myslet, že lidé mají jiný systém pro kontrolu bolesti. Tím, že se myším poskytl mírný podnět k bolesti, mohli vědci zmapovat všechny mozkové oblasti aktivované bolesti. Zjistilo se tak, že nejméně 16 mozkových center zpracovává smyslové nebo emoční aspekty bolesti. Vědci nyní hledají léky, který by mohly aktivovat buňky k potlačení bolesti na těchto určitých místech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články